Balkon mohou zdobit barevné květy i během chladných dní v roce

Sezóna okrasných květin a keřů je tradičně během jara a léta. Pokud ale nechcete rezignovat na nádherné, barevnými květy obsypané rostliny, které ozdobí vaši terasu či balkón i v chladných měsících, přinášíme vám čtyři tipy na vhodné druhy rostlin, které vám budou dělat radost i během podzimu.

Vřes

Nízký keř dorůstá do výšky kolem půl metru a najdeme ho po celé Evropě, Malé Asii i v severozápadní Africe. Libuje si na slunném až polostinném stanovišti s kyselou půdou. Nesnáší ale sucho, a proto vyžaduje pravidelné zalévání.

Doporučený článek:  Vyhnat holuby z balkonu je třeba ihned. Nepořádek není vše, co hrozí

Kvete růžovým až růžovofialovým květem, ale k dostání je mnoho odlišných kultivarů, jejichž spektrum barev sahá od bílé a růžové až po purpurové a červené odstíny. Kvete obvykle během pozdního léta, ale některé varianty kvetou od července až do prosince.

Zdroj obrázku: Freepik

Chryzantémy

Chryzantémám se přezdívá listopadky či dušičky, což odkazuje na jejich pozdní dobu kvetení. Jejich květy jsou bohaté barevné polokoule hvězdicového tvaru, které jsou k sehnání v nejrůznějších barevných variacích. Chryzantémy podle výzkumu NASA prokazatelně snižují znečištění vzduchu uvnitř místností.

Doporučený článek:  Proč číst? Čtení zlepšuje kognitivní funkce i náladu!

Už z jejich lidových názvů vyplývá, že chryzantémy vaši zahradu nebo byt budou zdobit dlouho do zimy. Vyžadují ale slunné stanoviště a neustále mírně vlhkou půdu, protože na sucho jsou citlivé.

Astry

Velmi dekorativní různobarevné květy aster mohou dorůstat i výšky kolem 1,5 metru. Mají rády slunce a úrodnou a mírně vlhkou půdu. Pokud jim tyto dvě podmínky dopřejete, můžete se z jejich krásy těšit až do zimy.

Zdroj obrázku: Freepik

Pěkně vypadají v květináčích v kombinaci s různými druhy trávy, jako např. ostřicí. Své kouzlo mají také v kompozici s dýněmi, kukuřičnými klasy, ořechy a okrasnou kapustou.

Doporučený článek:  Dokonale čistá kuchyň i bez dlouhého drhnutí: povrchy i nádobí zazáří leskem díky jednoduchým metodám

Rozchodníky

Tyto nenáročné rostliny vytvářejí široké a polštářovité shluky s mnoha pastelově barevnými květy a světle zelenými listy s modrým povlakem. Kvetou růžově, karmínově nebo bíle, a to až do pozdního podzimu. Někdy bývají zdobené silnými, masitými, rovnými listnatými výhonky, asi 30 až 50 centimetrů vysokými.

Rozchodníkům se daří v jakékoliv, i méně úrodné půdě a dobře snášejí občasná sucha. Jediné, co potřebují, je dostatek slunce a propustný podklad.

Zdroj: https://www.thespruce.com/five-great-plants-fall-container-gardens-847881