Během tropických nocí je vhodné dbát na kvalitní spánek

S příchodem léta dorazily i první tropické dny společně s tropickými nocemi. Tyto noci bývají nebezpečné. Víte, kdy nastávají, co můžou mít za následek a jak se před nimi chránit? To vše zjistíte v článku.

Tropické noci nastávají většinou, pokud je denní teplota rovněž vysoká. Tropická noc je taková, kdy je teplota vzduchu minimálně 20 °C. Tropické noci ve střední a východní Evropě jsou považovány za neobvyklé. Bohužel s měnícími se klimatickými podmínkami je tento jev a bude stále více častější. To má za následek větší počet hospitalizací, a někdy i dokonce úmrtí, jelikož nejsme v této části Evropy na takové počasí příliš zvyklí.

Doporučený článek:  Třešně tělu prospějí víc než drahé doplňky stravy. Výborně působí při dně, artróze i vysokém tlaku

Jak působí tropická noc na náš organismus

Každý by měl vědět, jak se chovat, když nastane tropický den. To znamená vyhýbat se fyzické zátěži a dodržovat pitný režim. Jenomže nikde už se nepíše o tom, jak se chránit před tropickými nocemi. Nebezpečné mohou být zvláště pro seniory, děti a chronicky nemocné lidi. V takových nocích je naše tělo vystaveno komplikacím. Narušuje totiž zdravý spánek. Spánek patří k nejdůležitějším procesům těla pro regeneraci a jeho narušením nebo pravidelným přerušováním dochází k:

  • podrážděnosti,
  • bolesti hlavy,
  • problémům se soustředěním,
  • pocitu nedostatku odpočinku a regenerace.
Doporučený článek:  Brambory mohou zabíjet. Některé je lepší nejíst a rovnou vyhodit pryč
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud se k vysoké teplotě přidá i vysoká vlhkost, nastává problém. Proces odpařování potu se zpomaluje, takřka je nemožný. Orgány se mohou přetížit a mohou selhávat, což může vést k úmrtí. Analýzy ukázaly, že zvýšený počet hospitalizací a úmrtí mají souvislost s kardiovaskulárními onemocněními.

Jak se zachovat během tropické noci

Začneme domácností, a to nejlépe okny. Během dne mějte všechna okna zavřená a mějte zatažené žaluzie nebo závěsy. Tím se k vám nedostane teplo ze slunečních paprsků, stejně jako ani teplý vzduch otevřeným oknem. Okna můžete otevřít večer za účelem vyvětrání a klidně je můžete nechat otevřená přes noc. Těsně před svítáním navíc bývá teplota vzduchu nejnižší, takže se k vám dostane osvěžující vzduch.

Doporučený článek:  Cibule má mnoho využití, do zdravého jídelníčku patří

Co se týče ložnice, jestliže spíte v pyžamu, mělo by být z prodyšného materiálu. Důležitá je i volba matrace (nejvhodnější materiál je hustá pěna, která absorbuje teplo). Pokud jde o fyzickou aktivitu, rozhodně necvičte těsně před spaním, ztíží vám to usínání. Než se rozhodnete jít spát, vypijte sklenici vody a rovnou si další nechte poblíž postele.

Zdroj: https://www.epa.gov/climate-indicators/climate-change-indicators-heat-related-deaths, https://www.calstate.edu/csu-system/news/Pages/Rise-in-nighttime-temperatures-and-health.aspx, https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/EHP11444, https://www.bhf.org.uk/informationsupport/support/practical-support/weather-and-your-heart, https://www.nib.com.au/the-checkup/how-to-get-a-better-sleep-on-hot-summer-night, https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/how-to-cool-a-room-during-summer