Čajová sedlina je ideálním hnojivem pro růže, rododendrony nebo hortenzie

Jste milovníky čaje a je vám líto vyhodit jen tak bez dalšího použití čajovou sedlinu? Nemusíte, je totiž pravda, že i když už vyluhovaný čaj nevypadá lákavě, obsahuje stále velmi mnoho cenných látek. Čajem můžete přihnojit například růže, rododendrony, hortenzie, ale i jiné okrasné rostliny. Jak správně sedlinu použít, se dočtete v tomto článku.

Co čaj obsahuje?

Mezi hlavní látky obsažené v čaji patří tein. Tato látka okyseluje půdu, a tak bychom při hnojení právě čajem měli na toto dát velký pozor. Díky hnojení čajem také můžeme omezit hnojení vápníkem, jelikož také vápník je v čajové sedlině obsažen. Rostliny podpoří v růstu také draslík, dusík, fosfor, železo a hořčík.

Doporučený článek:  Ovesná kaše je ideálním startem dne. Jediná ingredience může ale celý pokrm zkazit

Hnojivo z čajové sedliny

Díky využití čajové sedliny jako hnojiva na zahradě nejenže ušetříte peníze za nákup hnojiv, ale také pomůžete přírodě tím, že budete používat absolutně nesyntetický přípravek. Takto vytvořené hnojivo posiluje oslabené a nemocné rostliny, mobilizuje zahradní rostliny k růstu a v neposlední řadě má antibakteriální účinky. Tedy chrání rostliny před infekcemi a napadením škůdci.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaký druh čaje je pro rostliny nejlepší?

Nejvyšší koncentraci živin najdete v čaji bílém a zeleném. Jsou to totiž nejméně zpracované produkty v čajovém průmyslu. Také čajová sedlina z čaje černého má velmi mnoho blahodárných látek. Látky z černého čaje také nejvíce okysličí půdu. Dejte pozor na uměle ochucené čaje. Ty pro hnojení záhonů nejsou vhodné, jelikož mohou způsobit rozvoj škodlivých plísní a mikroorganismů.

Doporučený článek:  Rajčata potřebují dostatečnou zálivku, plody podpoří hnojivo z kopřiv nebo droždí

Jak vytvořit čajové hnojivo?

Zbytky čaje můžete vhodit do kompostu a počkat si, až se kompost vytvoří. Nebo lze část čajové sedliny rovnou zakopat do bezprostřední blízkosti rostlin. Půdu tak nejen obohatíte o živiny, ale také se v ní snáze udrží vlhkost. Nejvhodnější způsob je použití tekutého hnojiva z čaje. Sedlinu stačí zalít vlažnou vodou a nechat několik hodin odstát, třeba přes noc.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/using-tea-leaves-in-the-garden