Mandelinka je pohroma nejen pro brambory. Nenáviděného škůdce eliminuje bylinný postřik

Bramborový brouk začíná útočit na rostliny v letní sezonně, ale jeho přítomnost můžete spatřit už na jaře. Tento hmyz se sice likviduje obtížně, ale existují ověřené způsoby. Ještě předtím, než sáhnete po chemických přípravcích, zkuste využít sílu přírody k boji proti těmto vetřelcům.

Jedná se o parazitický hmyz

Živí se stonky a listy brambor, ale také plevelnými nebo pěstovanými rostlinami, jako například rajčaty a paprikami. Mandelinka bramborová má deset černých pruhů a žlutá záda s černými tečkami. Samice vycházejí z půdy na jaře a kladou vajíčka na spodní stranu listů, tím začíná reprodukční proces. Působení tohoto brouka způsobuje velké ztráty. Proto když zpozorujete jeho přítomnost, jednejte rychle, protože se velmi rychle rozmnožuje.

Doporučený článek:  Kouzelná "šedá" kostka dokáže hotové zázraky. Doma se postará o čistotu, ze zahrady vyžene škůdce

Jedním z domácích prostředků pro boj proti tomuto škůdci je postřik z vratiče. Přípravek je stejně účinný i při boji s jinými škůdci, jako například mšicemi. Postřik si můžete připravit sami zalitím 300 gramů čerstvé bylinky 10 litry vody. Potom nechte roztok odstát jeden den. Dobře promíchejte a před použitím znovu nařeďte vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnůj z kopřivy

Dalším domácím způsobem je příprava hnoje z kopřivy. Ten bude fungovat na menší zahradě. Připravte jeden kilogram čerstvé kopřivy do většího kbelíku a zalijte 10 litry vody. Nechte hnůj stát pět dní. Po této době kopřiva bude zfermentována a připravena k použití. Můžete si zkusit připravit také extrakt z chryzantémy. Dávejte si pozor, protože je toxický pro lidi i zvířata.

Doporučený článek:  Balkon se snadno promění v oázu klidu a relaxace. Pohodlí i barevné květiny vytvoří útulné zákoutí

Tento brouk nemá rád vůni některých rostlin. Je to například křen, len, fazole, kapradina a pelyněk. Takže je dobré zvážit pěstování těchto rostlin v zahradě, aby vytvořily přirozenou bariéru před škůdci. Dobré je bránit se preventivně. Prvním krokem je zajistit vysoký obsah humusu v půdě. Používejte kompost, pravidelně hnojte a diverzifikujte plodiny na zahradě.

Zdroj: https://extension.umn.edu/yard-and-garden-insects/colorado-potato-beetles