Cholesterol je zákeřný protivník. Jeho vysokou hladinu v těle prozradí jediný pohled na nohy

Špatná hodnota cholesterolu může být pro tělo velmi nebezpečná. Cholesterol se nejsnadněji měří pomocí krevního testu. Může se ale také stát, že tělo začne vysílat signály, které mohou samy napovědět, že máme cholesterolu až příliš. Na co bychom si tedy měli dát pozor?

Přebytek cholesterolu se postupně hromadí ve stěnách tepen a vytváří tzv. aterosklerotický plát. To následně způsobuje ztuhnutí a zúžení cév. Důsledky takového stavu mohou být pro naše zdraví velmi vážné – například může dojít k infarktu nebo cévní mozkové příhodě.

Doporučený článek:  Jednoduchá pomoc na bolest krku a ztuhlost ramen

Cholesterol je velmi zákeřný a mazaný protivník. Příznaky vysokého cholesterolu se často objevují, až když je situace skutečně vážná. Některé signály však můžeme sami rozpoznat na našem těle a začít situaci včas řešit.

Zdroj obrázku: Freepik

Podívejte se na nohy

Nejčastějším příznakem vysokého cholesterolu je bolest nebo nepohodlí v dolních končetinách. Tyto pocity jsou způsobeny abnormálním průtokem krve v ucpaných tepnách. Příliš vysoký cholesterol může způsobit problémy se šlachami, včetně bolestí Achillovy šlachy. Dalším typickým příznakem mohou být noční křeče nohou nebo nepřirozeně lesklá natažená kůže na chodidlech a nohou, která má bledý odstín v důsledku špatného prokrvení. Nadměrně vysokou hladinu cholesterolu mohou navíc signalizovat i velmi studené nohy a změna vzhledu nehtů.

Doporučený článek:  Malá tříska dokáže způsobit velké nepříjemnosti. Vytáhnout z kůže ji jde několika způsoby

Jak na léčbu?

Za zvýšenou hladinou cholesterolu často stojí špatný životní styl, proto je hlavním faktorem především výrazná změna jídelníčku. V první řadě je rozhodně namístě snížit příjem tuků, přičemž zhruba 2/3 přijatých tuků by měly pocházet z rostlinných zdrojů. Pomoci může také zelený čaj či fermentovaná červená rýže. Samozřejmě byste také měli být pod pečlivým dohledem lékaře a brát všechny předepsané léky. Je nicméně jisté, že pokud se sami nebudete aktivně snažit napravit svůj životní styl, budou jakékoliv léky k ničemu.

Zdroj: https://www.health.com/condition/cholesterol/high-cholesterol-leg-symptoms