Chraňte se před klíšťaty pomocí česneku a citronu

Patříte mezi lidi, kteří neradi používají chemické repelenty, nebo si je dokonce zapomínají kupovat? Klíšťata od sebe můžete odpudit i přírodní cestou. Máte doma čerstvý česnek, nebo citrony? Jste zachráněni!

Vůně rozhoduje nejen v lidském světě

Nejsou to jen lidé, které přitahujete nebo odpuzujete svou vůní či zápachem. Říká se, že když jste magnetem pro komáry, klíšťata a jiný hmyz, máte sladkou krev. Těžko říct, zda je to relevantním opodstatněním, ale jednoznačně v tom hraje roli vaše vůně. A tu můžeme ovlivnit.

Doporučený článek:  Péče o trávník v létě: pravidla je důležité dodržet při sekání, zalévání i hnojení

Když sníte česnekový pokrm, odpudíte od sebe nejednoho člověka; a v tomto případě nejsou výjimkou ani klíšťata. V době, kdy je zvýšený výskyt klíšťat, jezte větší množství česneku – až několik stroužků denně. Jestliže vám česnek nedělá dobře na zažívání, postačí, když stroužkem česneku potřete některá místa na těle.

Samozřejmě se může stát, že úplně netoužíte po tom, zapáchat po česneku. Pak vyzkoušejte citron. Pijte citronovou vodu, nebo se šťávou z tohoto citrusu potřete stejně jako bylo zmíněnou u varianty s česnekem. Po této prevenci si můžete být jisti, že se vám klíšťata budou vyhýbat obloukem. Ani jedna z těchto variant jim nevoní.

Doporučený článek:  Hnojení jahod na jaře zajistí bohatou úrodu

Vyrobte si domácí repelent

Existuje hned několik dalších věcí, které klíšťatům zapáchají. Mezi ně patří například rozmarýn, levandule, máta nebo jablečný ocet. Zmíněné suroviny smíchejte s vodou a používejte jako rozprašovač, nebo promíchejte s tělovým olejem a pomažte se. Na kousnutí klíštětem bývají nejnáchylnější dolní končetiny.

Začněte s ochranou včas

Spousta lidí si myslí, že ochrana před klíšťaty je nejpotřebnější v létě. To je ovšem velký omyl. Klíšťata jsou nejaktivnější na jaře a na podzim. Mají ráda vlhko, takže si dejte speciální pozor na bažiny a čerstvě orosenou trávu. V létě jsou naopak ukrytá, neboť nemají ráda vysoké teploty a sucho.

Doporučený článek:  Pro jarní hnojení zahrady jsou ideálním prostředkem kvasnice

Buďte obezřetní i mimo přírodu a nižší nadmořské výšky. Ani na horách a ve městech nejste v bezpečí. Klíšťata jsou aktivní i v nízkých teplotách od 5 °C a poslední roky se vyskytují i mimo své běžné lokace.

Zdroj: https://nymag.com/strategist/article/effective-tick-repellents.html