Pivoňky ve váze vydrží čerstvé mnohem déle. Záleží na době řezu, technice i kvalitě vody

Na jaře se můžeme na zahradách kochat rozkvetlými pivoňkami. Jejich bohaté a pestrobarevné květy potěší nejednoho kolemjdoucího. Co ale udělat, aby nám také řezané pivoňky vydržely ve váze co nejdéle? Důležitá je doba, kdy pivoňky sbíráme, a také technika řezu. V neposlední řadě také záleží na vodě, jakou pro řezanou pivoňku použijete. Naštěstí pro vás máme pár tipů.

Kdy pivoňky sbírat do vázy?

Zásadní je čas, kdy odříznete květinu do vázy. Ideální je vybrat si do vázy ještě nerozkvetlé poupě této rostliny. Díky tomu se květ rozvine až ve váze, a tak vám bude doma tato květina dělat radost delší dobu. Záleží také na denní době, kdy květinu odříznete. Ideální čas pro řez pivoňky je brzká ranní hodina.

Doporučený článek:  Kuny se zabydlují na půdách i pod kapotou. Zbavit se jich můžeme pomocí plašiček nebo pastí

Jak správně pivoňku odříznout?

Nejlepší je k samotnému řezu použít velmi ostrý nůž či zahradnické nůžky. Díky tomu stonek rostliny nerozdrtíme a stonek tak bude odolnější vůči hnilobným bakteriím. Správný úhel řezu by měl být 45 stupňů. Plocha pro příjem vody bude větší a bude se méně dotýkat dna nádoby. To znamená, že se stonek nedostane do styku s možnými bakteriemi na dně nádoby.

Zdroj obrázku: Freepik

Voda pro pivoňky

Ideální je dát pivoňky do vody tak, aby byly stonky ponořené alespoň 10 centimetrů pod vodou. Vázu pak naplňte odstátou vlažnou vodou. Není vhodné dát do vázy vodu přímo z kohoutku. Nejlepší pro pivoňky bude voda z filtrační konvice nebo převařená a vychladlá voda. Pivoňky vám vydrží déle, když jim budete vodu měnit každý den. Při výměně vody nezapomeňte každý den o kousek zkrátit stonky rostliny. Stonky tak budou neustále 100% nasávat vodu z vázy.

Doporučený článek:  Vůně aromatických rostlin udrží komáry v bezpečné vzdálenosti

Jak dlouho pivoňky ve váze vydrží?

Pokud odstraníte listy, které by mohly být ponořené ve vodě, vydrží vám kytice delší dobu. Kontakt listů nebo odumřelých částí rostliny s vodou způsobuje hnití. Pokud se postaráte o vodu a budete se o rostlinu dobře starat, může vám na ideálním stanovišti vydržet i týdny. Mělo by se jednat o světlé místo, kam dosáhnou rozptýlené sluneční paprsky.

Zdroj: https://www.waitroseflorist.com/inspiration-and-advice/care-guides/caring-for-peonies