Cola není jen na pití: Má široké využití které přijde vhod v každé domácnosti

Výživoví poradci sice úpí, ale cola je jednoznačně jedním z nejoblíbenějších nápojů na celém světě. Hodí se do osvěžujících drinků, ale tento nápoj má široké využití také v domácnosti i na zahradě. Pomůže při domácím úklidu, ví si rady i s odolnými mastnými skvrnami v kuchyni, je přeborníkem na usazeniny nebo rez, ale usnadní též práci na zahradě. Jak colu v domácnosti používat?

Z léku nejoblíbenější nápoj

Historie nápoje se začíná v roce 1886, kdy se pokusil americký lékárník John Pemberton vyvinout lék na bolesti hlavy a zažívací obtíže. Dnes je cola nejoblíbenější sycenou limonádou a podle odborníků důvodem pro nadváhu a celosvětovou pandemii obezity. Sladká sodovka výtečně chutná, vzhledem k jejímu složení ji ale lze použít namísto mycích prostředků v domácnosti nebo pracího prostředku

Doporučený článek:  Spálenou žehličku vyčistíte vynikajícím trikem. Postačí použít jednu ingredienci a půjde to samo

1.     Na čisté odpady

Chemikálie na vyčištění odpadů? Colový nápoj je vhodnější a není tolik agresivní vůči potrubí ani životnímu prostředí. Stačí nalít asi 500 ml nápoje do odtoku a nechat hodinu působit, poté se trubky prolijí 3 litry vroucí vody z rychlovarné konvice, zmizí nečistoty i zápach.

2.     Na odstranění rzi

Rez na nožích, šroubovácích nebo pile? S colou lze rez dokonale vyčistit, protože obsahuje kyselinu fosforečnou, stačí nástroj nebo nářadí do coly ponořit, poté omýt a osušit. Obdobně lze colu použít i na zarezlé šrouby, které je těžké povolit.

Doporučený článek:  Během pár minut bude připálená žehlička znovu dokonale čistá. O své oblečení už se bát nemusíte

3.     Na usazeniny a vodní kámen

Cola na rozdíl od agresivních chemických čisticích prostředků neničí chromové nebo keramické povrchy, ale dokonale zbaví usazenin a vodního kamene. Stačí plochu postříkat colou, nechat působit a poté důkladně omýt.

4.     Na mastnotu a skvrny

Colový nápoj pomůže odstranit také zašlé a mastné skvrny v kuchyni, stačí smíchat s mycím prostředkem a daná místa důkladně omýt, poté setřít vlhkým hadříkem a osušit. Se skvrnami na textiliích si cola také poradí, stačí ji postříkat kolou, nechat působit, následně vymáchat ve studené vodě a dát prát do pračky na běžný prací režim.

Doporučený článek:  Zlatavý med si můžeme vychutnat po celý rok. Při správném skladování vydrží stále chutný

5.     Na okysličení půdy i proti slimákům

Přidáním coly do zálivky dojde k okysličení půdy na zahrádce, ale lze vytvořit i past na slimáky pomocí misky s tímto nápojem, která se položí mezi záhony.