Čtyři nejčastější choroby, které se mohou vyskytnout u keříků rybízu

Rybízy všech barev patří mezi nejzdravější ovocné bobule, které se pěstují na zahradě. Mají vysoký obsah vitamínu C, dokonce vyšší dávku, než je v oblíbených citrusech, k tomu jsou pokladnicí antioxidantů. Jejich pěstování nadto není nikterak složité, ale keře mohou potrápit různá onemocnění. Každý ze tří druhů je náchylný k odlišným onemocněním. Stačí se zaměřit na příznaky a keře pravidelně sledovat po celé období růstu od pupenů po dozrávající plody, poté jen včas zasáhnout a očekávat bohatou úrodu.

Doporučený článek:  Muškáty potřebují dostatek světla, vody i živin

Antraknóza rybízu

Houbové onemocnění, které je podporováno vysokou vlhkostí s teplotami okolo 16–‍20 stupňů, je antraknóza. Vyznačuje se opadáváním listů, ze začátku se objevují hnědé flíčky na listech, které se rozšiřují, a nakonec postihne houba všechny listy, které uschnou. Může dojít i k zasažení dřevěných částí a bobulí. Preventivně se doporučuje odstraňovat spadané listí, ovocné keře by neměly být v přílišné blízkosti u sebe. Při zpozorování skvrn se musí použít fungicidy, výtečně zafunguje i česnekový roztok.

Zdroj obrázku: Freepik

Žloutnutí listů u červené odrůdy

Další onemocnění, které se objevuje především u červených odrůd, je žloutnutí listů, kdy dochází postupně k deformaci listu připomínající lžičku. Choroba je společná s maliníky, proto je nutné řádně dezinfikovat zahradní nářadí, aby se nákaza nešířila po celé zahradě nebo v sadu.

Doporučený článek:  Plesnivé rajče nevyhazujte. Připravíte z něj hnojivo nebo vypěstujete novou rostlinu

Plíseň šedá u rybízu i angreštu

Nejen rajčata nebo jahody jsou náchylné k plísni šedé, bohužel nejsou ušetřeny ani ovocné keře, především červený a černý rybíz nebo angrešt. Listy postihuje šedý povlak, na listech se objevují skvrny, až listy uschnou a opadají. Později mohou uhnívat též plody. Jako preventivní opatření funguje odstranění infikovaných částí a plevele v okolí keřů.

Šedobílé fleky na listech

Malé skvrnky, které se později zvětšují a zbarvují se do šedobíla, značí infekci. Na vině je houba, proto jsou postřehnutelné výtrusy v podobě malých černých teček. Listy opadávají a ohrožena je úroda. Preventivně se doporučuje neustálá likvidace plevele, suchého listí a různých výhonků. Je možné aplikovat fungicidní přípravek, aby keře zejména bílého rybízu nebyly před zimou oslabené.

Zdroj: https://roomsstyling.com/en/disease-of-the-currant-diseases-of-the-currant-photo.html