Živý plot nabízí nespočet variant a vytvoří krásnou a účinnou bariéru

Živé ploty patří mezi oblíbené metody, jak si oplotit zahradu. Zároveň máte jistotu, že se do vaší zahrady nebudou koukat žádné cizí osoby. Vybrat si pak můžete z velkého množství keřů, které se na živý plot hodí. Jaké jsou ale nejvhodnější a podle čeho je vybrat, aby vám živý plot vydržel dlouho krásný? Budete ho muset ošetřovat, aby vypadal jako součást zahrady.

K čemu bude živý plot sloužit?

Keře a stromky, které vysadíte jako živý plot, musíte vybírat podle toho, k čemu bude živý plot sloužit. Jestli se chcete zbavit zvědavých sousedů, nebo nechcete, aby se vám na pozemek dostala zvířata, podle toho musíte vybírat správný druh. Jehličnany patří mezi oblíbené rostliny, protože jsou stálezelené, a je to jejich největší výhoda. Túje rostou velmi rychle a díky tomu vytvoří skvělý štít.

Doporučený článek:  Vyhodit slupky z cibule je obrovská chyba. Skvěle poslouží, když se namočí do vody

Často se tak používají jako základ živého plotu. Barevné smrky mohou vypadat velmi dobře, protože vytvoří zajímavou škálu, která vás nepřestane nudit. I mezi listnatými keři si ale snadno vyberete. Mezi oblíbené patří cesmína a také buxus. Jestli ale nechcete stromy, můžete si vybrat keře nebo liány, které budou vhodné spíše na základy ke zdi.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak můžete živý plot zasadit?

Keře a stromy budou vypadat dobře zasazené do jedné řady. Ještě před výsadbou je vhodné upravit půdu tak, abyste si co nejvíce ušetřili práci. Jehličnany vysaďte na podzim, protože tak nenarušíte jejich vegetační období. Vybrat si pak můžete mezi dvěma druhy substrátu – mokrým a suchým. Mokré mají výhodu ve vysokém obsahu živin a také snadněji zadržují vodu, tím pádem keře nebudete muset tolik zalévat.

Doporučený článek:  Lipové květy zatočí s nachlazením i nespavostí. Vyrazit na jejich sběr se rozhodně vyplatí

Jestli máte neutrální nebo kyselou písčitou půdu, můžete do ní vysadit nejen jehličnany, ale také některé druhy listnatých stromů nebo keřů. Vyplatí se vysadit borovice nebo hloh. V každém případě ale nesmíte spoléhat na to, že vysazením keřů nebo stromů péče o živý plot skončí. Musíte ho pravidelně zastřihovat, dopřávat mu kvalitní hnojiva a také vláhu.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/types/hedges/choosing