Dávka jablečného octa každý den udrží tělo fit. Těšit se můžete na dlouhý život ve zdraví

Jablečný ocet je úžasným produktem, který by měl mít v kuchyni každý z nás. Hodně lidí ho pravidelně používá, ale pro mnohé jde o záhadný produkt. Ve skutečnosti existuje po staletí a jeho zdravotní přínosy znal i Hippokrates. Řecká, římská, egyptská i čínská medicína ho často využívaly na choroby jater, lymfatických uzlin, pro zlepšení krevního oběhu nebo posílení imunity.

Proč je jablečný ocet zdravý?

Tento produkt obsahuje mnoho živin, včetně aminokyselin, pektinů, polyfenolů, kyseliny octové, mléčné a citronové. Nachází se v něm ale také mnoho vitamínů, jako A, B, C a E, ale také minerálů. Tělo obohatí o vápník, sodík, draslík, křemík, hořčík, železo nebo fosfor. Jablečný ocet je jednoduše cenným zdrojem vitamínů, minerálů a živin, který byste měli pravidelně konzumovat, jestli se chcete těšit pevnému zdraví, zhubnout a bojovat s cukrovkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Pektin je lékem na mnoho onemocnění

Jablečný ocet se pyšní velkým množstvím pektinu. Jde o druh škrobu, který se přirozeně nachází v ovoci a zelenině. Jedná se o jeden z důvodů, proč byste měli ovoce a zeleninu pravidelně konzumovat. Pektin je jedním z nejdůležitějších zdrojů pro zdraví. Na lidské tělo má blahodárné účinky. Mimo jiné se můžete těšit na:

  • snížení cholesterolu,
  • úpravu trávicích procesů,
  • protirakovinné vlastnosti,
  • prevenci aterosklerózy a hypertenze.
Doporučený článek:  Nadměrné vypadávání vlasů je varování. Změňte svůj životní styl ještě dnes

Důvod, proč byste měli pít jablečný ocet

Vědci potvrdili, že pití jablečného octa je velmi přínosné pro organismus. Využít ho můžete při boji s nadváhou i cukrovkou. Navíc podporuje pocit plnosti, takže nebudete mít takový hlad. Doporučuje se také lidem s vysokým cholesterolem, aterosklerózou nebo kardiovaskulárním onemocněním. Úžasné účinky má také na trávicí systém. Použít ho můžete také jako přírodní tonikum na obličej a deodorant, a to díky jeho protizánětlivým, antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8243436/, https://theconversation.com/is-apple-cider-vinegar-really-a-wonder-food-86551, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-816/apple-cider-vinegar, https://extension.wvu.edu/food-health/cooking/apple-cider-vinegar-myths-facts, https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-apple-cider-vinegar