Dieta podle krevní skupiny slibuje rychlé zhubnutí, odborníci nevěřícně kroutí hlavou

Existuje mnoho kritérií, podle kterých se navrhuje úprava stravy a vytvoření optimálního modelu výživy. Jedním z návrhů je dieta v souladu s krevní skupinou. V dnešním článku vám řekneme zásady této diety, potencionální výhody a omezení a hlavně to, zda je taková dieta prospěšná pro zdraví.

Pravidla diety podle krevní skupiny

Tato dieta je často doporučována médii. Autorem a propagátorem této diety je Peter D’Adamo, který sám sebe popisuje jako naturopata. Pro každou krevní skupinu jsou stanoveny produkty, které jsou pro ni nejvhodnější. Například pro krevní skupinu A se doporučuje přejít na vegetariánskou stravu, která vylučuje maso a omezuje i další živočišné produkty. Tento model se může nazývat také cereální dieta.

Doporučený článek:  5 bylinek a přírodních pomocníků proti dlouhodobé únavě

Podle autora této diety jsou lidé s krevní skupinou typu B jedinými členy lidského druhu, kteří jsou schopni živit se mléčnými výrobky. Proto se u krevní skupiny typu B doporučuje strava založená na živočišných produktech. Pro držitele krevní skupiny AB autor navrhuje vyvážení produktů doporučených pro skupinu A i B.

Zdroj obrázku: Freepik

Doporučení pro krevní skupinu 0

Lidé s touto krevní skupinou by měli mít dietu založenou hlavně na červeném mase. Většina zeleniny a ovoce by měla být podle autora vyloučena. To však vyvolává velké námitky ve světě medicíny, ale i zdravé výživy. Takový model výživy má velký předpoklad k vážným nedostatkům živin a drasticky zvyšuje riziko rakoviny.

Doporučený článek:  Silná pětka pro silné kosti: Obohaťte svůj jídelníček a užijte si pohyb bez bolesti

Hlavním principem této diety je eliminace a umělé vyloučení z nabídky jednotlivých skupin řady výrobků, což má mnoho negativních důsledků pro zdraví. Přísné dodržování diety v souladu s krevní skupinou ztěžuje, nebo spíše znemožňuje možnost dobře vyvážené stravy. Účinnost této diety nebyla potvrzena vědeckým výzkumem. Již ve fázi vydání první verze se našlo mnoho chyb, a tak musela být kniha dvakrát opravena.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/balanced-diet, https://www.livestrong.com/article/539247-advantages-disadvantages-of-the-blood-type-diet/, https://www.verywellfit.com/the-blood-type-diet-89893, https://www.dadamo.com/, https://www.winchesterhospital.org/health-library/article?id=214387, https://www.webmd.com/diet/a-z/blood-type-diet