Dřevěný popel dodá rostlinám na zahradě důležité živiny

Dřevěný popel má spoustu vlastností, které se budou hodit pro vaše rostliny. Vyplatí se ho mít po ruce nejen na zahradě, uplatní se i při péči o pokojové květiny. Obsahuje totiž spoustu látek, jako je sodík, draslík a fosfor. Jsou to minerály, které rostliny ocení a díky kterým budou dobře růst a následně také kvést. Jak tedy využít popel na zahradě? Představíme jeho největší výhody.

Jaké minerály budou vaše rostliny potřebovat?

Použití dřevěného popela na zahradě přináší značné výhody. Rostliny díky němu budou mít cenné vitaminy a minerály, které tolik potřebují. Popel se pak bude hodit například na trávník, jasmín nebo rajčata či okurky. Popel se doporučuje hlavně pro rostliny, které potřebují velké množství draslíku ke svému růstu. Ten podpoří růst rostliny a také rozvoj mikroflóry. Květinám také zaručí dobrou půdu. Nepoužívejte popel na acidofilní rostliny, protože je může odkyselit.

Doporučený článek:  Pravidelné odmrazování prodlouží životnost mrazáku a udrží ho funkční

Jak postupovat při hnojení rostlin? Ošetření dřevěným popelem můžete provést buď na jaře, nebo až na podzim. Na jaře tím rostliny ochráníte hlavně před škůdci a dodáte jim sílu k růstu, na podzim je pak ochráníte před chladným počasím. Na začátku budete muset zkontrolovat pH půdy, protože díky vápníku, který popel obsahuje, se půda odkyselí. Popel pak můžete nasypat přímo pod rostliny nebo smíchat s hnojivem.

Zdroj obrázku: Freepik

Popel se musí používat s mírou

Existují případy, kdy byste hnojivo z popela neměli používat. Platí to hlavně v období setí, protože hnojivo obsahuje vysoké množství soli. Pro sazenice samotné je to příliš mnoho minerálů. Navíc se popel nesmí používat na alkalické půdy, které tím mohou trpět. Zasolení půdy pak není vhodné v případě, že do ní budete sázet citlivé rostliny.

Doporučený článek:  Zatuchlině ve skříni předejde správná péče o nábytek

Při používání popela byste vždy měli používat ochranné brýle a rukavice, protože se jeho částečky mohou snadno dostat do obličeje a způsobit zdravotní problémy. Hnojivo si můžete připravit domácí například z banánů nebo kvasnic, nebo si ho zakoupit v obchodě. Smícháním s popelem vznikne směs, která podpoří rostliny v jejich růstu.

Zdroj: https://www.seattletimes.com/explore/at-home/fireplace-ash-can-be-a-boost-for-garden-soil-but-be-cautious/