Heřmánek přinese zklidnění, blahodárně působí na pokožku i vlasy

Heřmánek je v Čechách neuvěřitelně populární a známý, ale mnoho lidí přesto netuší, na co všechno ho mohou využít. Jeho vůni nelze zaměnit s jinou bylinou a stejně tak i jeho vlastnosti. Kvete během celého léta a nálev z heřmánku se může stát snadno základní součástí vaší lékárničky. Nejde ale jen o čaj. Použít ho můžete na mnoho způsobů a na mnoho neduhů.

Heřmánkový čaj

Čaj z květů heřmánku má diastolické, protizánětlivé a uklidňující účinky. Zklidňuje podrážděnou sliznici a použít ho můžete také při gastritidě. Doporučuje se všem, kdo trpí poruchami trávicího traktu. Působí proti plynatosti, žaludečním křečím nebo zánětu střev. Úžasných vlastností ale můžete využít také v době menstruace, protože dokáže zmírnit PMS a příznaky menstruace.

Doporučený článek:  Domácí králík se stane věrným kamarádem celé rodiny. Na oplátku potřebuje laskavou péči

Heřmánková koupel

Heřmánek není dobrý jen ve formě čaje. Heřmánková koupel vás příjemně uvolní a má také antibakteriální efekt. Nálev pečuje o pokožku a pomáhá lidem, kteří mají mastnou pleť. I ve formě koupele vám ale pomůže s nachlazením, rýmou nebo astmatem. Navíc díky ní budete moci lépe a rychleji usnout, což je v dnešní době obrovský problém pro mnoho lidí.

Zdroj obrázku: Freepik

Heřmánkový oplach na vlasy

Heřmánek nemá blahodárné účinky jen na pokožku, ale také na vlasy. Heřmánkový nálev je ideálním pomocníkem pro všechny, kdo mají podrážděnou pokožku hlavy. Tento čaj pro vlasy bojuje také proti lupům a rychle se mastícím vlasům. S pravidelným používáním tohoto nálevu budou vaše vlasy jasnější, silnější, zdravější a mnohem lesklejší.

Doporučený článek:  Arašídové máslo psi milují. Získají díky němu krásnou srst, přesto není bez rizika

Heřmánek v těhotenství a kuchyni

V těhotenství heřmánek nemusíte úplně vynechávat, ale neměly byste to s ním ani přehánět. Šálek jednou za čas ničemu neublíží, ale pravidelné pití se v těhotenství nedoporučuje. Může mít totiž negativní vliv na žaludek i plod. Při vysoké spotřebě přináší také riziko potratu. V kuchyni ho můžete použít jako ozdobu na dorty a dezerty, v želé, citronové vodě nebo v sirupech, ale také ho můžete přidat do salátů, polévek nebo limonády.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320031, https://www.healthline.com/nutrition/5-benefits-of-chamomile-tea, https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/chamomile, https://www.healthshots.com/beauty/natural-cures/chamomile-hair-serum-5-benefits-of-chamomile-for-hair/, https://www.healthline.com/health/pregnancy/chamomile-tea