Plesnivé rajče nevyhazujte. Připravíte z něj hnojivo nebo vypěstujete novou rostlinu

Máte doma plesnivou zeleninu nebo ovoce a pravidelně je vyhazujete, protože pro ně nenacházíte žádné využití? Shnilé ovoce můžete využít například jako hnojivo pro rostliny, a to nejen pokojové, ale také ty zahradní. Rajčata nebo jiné druhy zeleniny totiž obsahují látky, které rostlinám pomohou k rychlejšímu růstu a také je ochrání před různými chorobami a škůdci.

Plesnivou zeleninu už není vhodné jíst

Plíseň se objevuje v době, kdy jsou ovoce nebo zelenina vystaveny dlouhodobému působení teplého vzduchu. Plíseň je houba, a proto bychom napadené kousky už vůbec neměli jíst. Využití pro ně ale najdete. Hodit se budou hlavně rajčata, která mohou hnít velmi rychle. Na samotná rajčata je pak můžete využít. Ukážeme vám, jak mohou být užitečná a jak budou rostliny díky nim zdravé.

Doporučený článek:  Mšice na rostlinách zlikviduje postřik z mléka, česneku nebo cibule

Plesnivá rajčata už pak nikdy nebudete vyhazovat, protože je spotřebujete, a tím budete chránit přírodu a navíc pomůžete rostlinám. Dejte rajče i s dužinou do teplé nádoby, kam můžete házet například i slupky od brambor nebo od banánů, a vyrobte si tak domácí hnojivo, které se bude hodit na všechny rostliny. Semínka rajčat navíc můžete zasadit a tím si znovu vypěstovat novou zeleninu.

Zdroj obrázku: Freepik

Rajčata vyrostou z i kousků v zemině

Plesnivé rajče můžete využít ještě jinak. Nakrájejte ho na plátky a kousky vložte do květináče. Dejte do tepla, můžete ho nechat v místnosti, a postavte ho na přímé slunce. Až rostlina vyroste, bude hustější a tužší. Přesaďte pak rostlinu do země nebo do truhlíku. Ten se bude hodit na balkon, ale dávejte si pozor, jestli není venku ještě příliš velká zima.

Doporučený článek:  Proti mšicím na rostlinách zafunguje česnek, jedlá soda nebo máta

Teplota by venku neměla klesnout pod 15 stupňů, jinak vám rajčata zmrznou. Hodit se pak budou nejen jako doplněk k hlavnímu jídlu, ale také si z nich můžete udělat domácí kečup. Má jinou chuť než kupovaný a za ten už nikdy utrácet nebudete.

Zdroj: https://www.growveg.com/guides/8-tips-for-growing-tomatoes-from-seed/