Houby jsou česká pochoutka a na jejich sběr vyráží na podzim nejeden houbař. V říjnu najdete v lesích nejvíce lišek, hřibů a mnoho dalších hub. Někteří houbaři si ale stěžují, že jsou houby červivé. Ukázalo se, že tomu můžete předejít, když se vydáte na houby za určitých povětrnostních podmínek. Podívejme se na období, při kterém získáte nejkrásnější a nejchutnější houby.
Kdy sbírat houby, aby nebyly červivé?
Mnoho houbařů se podělilo o své zkušenosti. Proč je letošní sezóna tak bohatá na červivé houby? Je to velmi jednoduché. Červi v houbách jsou výsledkem teplejšího počasí. Vyšší teploty mají za následek vývoj larev hmyzu, které žijí v plodnicích hub. V nižších teplotách se nic takového neděje.
Nižší teplota znamená pomalejší růst plodnic a nižší výskyt hmyzu. Ve chvíli, kdy začnou podzimní mrazíky, rozvoj larev hmyzu se zastaví nebo výrazně klesne. Podle mykologů je nejlepší vyrazit na houby, když je chladnější a vlhké počasí. Vysoké teploty houbám totiž vůbec neprospívají. A letošní podzim byl zatím docela teplý.
Houby jsou velmi citlivý organismus
Možná jste to o nich nevěděli, ale houby jsou extrémně citlivé na povětrnostní a teplotní podmínky. Právě proto hodně houbařů chodí na houby hned ráno po dešti. Letos se na podzim počasí hodně mění, a proto je nemožné předpovědět, jestli bude úspěšná, nebo špatná houbařská sezóna. Jestli chcete mít košík plný nádherných hub bez červů, měli byste si počkat na chladnější dny.
Dobrou zprávou je, že se tímto pravidlem můžete řídit u všech druhů hub. Nezáleží na tom, jestli hledáte lišky, nebo hřiby. V každém případě houby vyžadují pro správný růst vlhkost. A nízké teploty zase zabrání hmyzu, aby se v houbách množil a narušoval jejich strukturu. Nezapomeňte se také naučit, jak houby správně skladovat a sušit, abyste z nich mohli mít radost během celé zimy.
Zdroj: https://foragedfoods.co.uk/when-is-the-best-time-to-go-mushroom-foraging/