Jak se správně starat o své boty, aby dlouho vydržely?

Mnoho lidí pečuje o své boty jen v případě, že jsou velmi špinavé. To je ovšem velká chyba. Při správné péči vám boty totiž velmi dlouho vydrží a budou vám dělat radost po celé roky. Dnes je mnohdy možné je vyprat v pračce, ale některé je zapotřebí čistit opatrněji, aby se nepoškodily. Jak se tedy správně starat o boty?

Každodenní péče o boty

Péče o boty není vůbec složitá bez ohledu na to, z čeho jsou vyrobené. Mnoho lidí na ni ovšem úplně zapomíná nebo ji neustále odkládá na později. Správný postup musíte pochopitelně zvolit v závislosti na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. U každého materiálu bude zvolená technika trochu jiná a musíte vždy myslet na to, z čeho je daný pár bot vyroben. Mezi naprostý základ patří:

  • kůže – impregnace, čistič povrchů, krémy;
  • nubuk a semiš – speciální houby a kartáče, přírodní čistidla;
  • ostatní materiály – lze vyprat v pračce.

Zdroj obrázku: Freepik

Kožené body potřebují speciální péči

Péče o kožené boty by měla být jemná, protože díky jednoduchým činnostem si nejen zachovají svůj atraktivní vzhled, ale také se sníží riziko deformace, poškození a promočení. Základem je pravidelné leštění, které jim dodá typickou strukturu, kůže zůstane pružná a bude méně pravděpodobné, že se deformuje. Zásobit byste se také měli produkty, které jsou určené pro kůži, jako je impregnace, čističe povrchů nebo krémy.

Doporučený článek:  Potřebujete otevřít konzervu a nemáte otvírák? Zde je pár triků, jak to udělat!

Nubuk a semiš

Nubuk a semiš jsou materiály, které nelze čistit za mokra. Budete na ně potřebovat speciální houby a kartáče, které usnadňují čištění povrchu obuvi. Použít ale můžete také starý zubní kartáček s jemnými štětinami. Mastných skvrn se zbavíte, když je posypete mastkem, bramborovou moukou nebo křídou a necháte zaschnout. Poté je stačí důkladně vysát.

Zdroj obrázku: Freepik

Osvědčeným způsobem čištění semiše a nubuku je také použití přírodní čističe, kterým je v tomto případě kůra zatuchlého chleba. Jemně otírejte povrch boty a uvidíte hotový zázrak. Čistou a suchou obuv musíte pravidelně ošetřovat impregnačními prostředky, které lze zakoupit v obchodech, kde prodávají obuv.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/1136215/how-take-care-your-shoes-keep-looking-new