Jak to udělat, aby šperky vypadaly stále jako nové?

Pokud chcete, aby vaše náušnice, prsteny i řetízky vypadaly stále jako nové, je potřeba jim věnovat náležitou péči. Jednou začas je vhodné je důkladně vyčistit a vyleštit. Zjistěte si ale dopředu, na které šperky se dá daný způsob čištění aplikovat, abyste je nepoškodili.

Tipy, jak vyčistit šperky

Máte doma stříbrné šperky, které už ztratily lesk? Pokud chcete, aby vypadaly jako nové a získaly zpět svou zářivou barvu, namočte štětec v mýdlové vodě a umyjte je. Na štětec můžete přidat i trochu jedlé sody, a jemně rozetřít. Dobře je opláchněte a otřete hadříkem. Pokud nemáte k dispozici jedlou sodu, můžete je také ponořit do misky s vodou a octem.  Co se týká zlatých šperků, můžete je ponořit do misky s teplou vodou, do které jste předtím přidali saponát. Nakonec je můžete ještě vyleštit zubním kartáčkem. Roztoky z jedlé sody jdou aplikovat jak na zlato, tak na stříbro.  Pokud jde o šperky z mědi, tam bude fungovat horká voda s citrónem, nebo směs soli a octa. Na pravé perly zase funguje namočit je přes noc do mléka, ráno opláchnout ve vlažné vodě a osušit hadříkem.

Jak vyčistit polodrahokamy a kameny

Vzácné kameny a polodrahokamy také potřebují pravidelnou údržbu. Mýdlová voda se lžící čpavku udělá v tomto případě dobrou službu. Pro čištění kamenů se vyplatí vsadit na vodu s mořskou solí. Na několik hodin je namočte a uvidíte patrný rozdíl. Pokud máte o šperky obavy, nakonec zbývá ještě možnost zvolit vyčištění ve šperkařství.

Pravidelná péče

O šperky je potřeba se starat. Nenechávat je na prašných místech, mít na ně speciální šperkovnici. Odkládejte je na sport a na cvičení a zařiďte, aby se nedostaly do kontaktu s agresivními čistícími prostředky. A především si je domácí způsoby nezničte – některé druhy šperků je možné čistit pouze speciálními přípravky, které jsou pro ně určené.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Make-Fake-Jewelry-Silver-Again