Jaké zdravé tuky si dopřát a v čem najdete ty nezdravé?

Pravidelnou konzumací nezdravých tuků svému tělu rozhodně nedáváte nic dobrého – za nějakou dobu můžete pozorovat, že přibíráte kilogramy, zároveň pak budete velmi unavení. Ve svém těle sotva najdete potřebné vitaminy nebo další látky, které ho pozitivně ovlivňují. Tuky se dělí na zdravé a nezdravé, ty zdravé si představíme. Dozvíte se také, jakým tukům se vyvarovat, protože nejsou vhodné pro vaše tělo.

Kde najdete zdravé tuky?

Zdravé tuky jsou pro naše tělo velmi důležité. Najdete je například ve správném ovoci nebo dalších produktech. Kdo by si myslel, že sádlo nebo máslo jsou nezdravé, tak má pravdu. Tuk je ale nezbytný pro správné fungování našeho těla. Napomáhá transportu velkého množství vitaminů, také vás ochrání před nachlazením a podpoříte jimi svou imunitu. Nejsou to ale jediné výhody, které vás přinese konzumací tuku.

Doporučený článek:  Obilná káva podpoří zdraví celého organismu. I její pití však nese rizika

I díky tukům totiž můžete zhubnout. Je ale potřeba se zaměřit na ty správné. Těmi jsou nenasycené tuky, které najdete například v avokádu, které se poslední dobou těší velké oblibě. Z něj si můžete vyrobit nejen luxusní pomazánku, ale hodí se také do salátů nebo jen tak ke snídani. Do jídelníčku zařaďte také ryby, nejlépe lososy, sledě nebo makrely. Jsou plné omega-3 mastných kyselin, které mají na naše tělo pozitivní vliv.

Zdroj obrázku: Freepik

Denně byste měli sníst až půl kilogramu zeleniny

Zdravé tuky obsahují také různé druhy semínek – dýňová, slunečnicová – a také ořechy. Lískové ořechy jsou nejlepší volbou. A kde najdete ty nezdravé tuky? Ty jsou především v polotovarech, jídlech z rychlého občerstvení nebo cukrovinkách. Na malou chvíli vás možná zasytí a dodají energii, ale z dlouhodobé hlediska jsou vašemu tělu na nic a tuky se budou v těle ukládat.

Doporučený článek:  Poklad mezi oleji a cenný lék: kokosový olej působí výjimečně nejen při Alzheimerově chorobě

Nezdravé tuky mohou ovlivnit hladinu cholesterolu, také krevní tlak, způsobují obezitu a v nejhorším případě mohou přivodit i mrtvici. Dejte si proto pozor, jaké potraviny vlastně jíte. Bude lepší zaměřit se na zdravou stravu, která bude plná nejen zdravých tuků, ale také bílkovin a vlákniny. Bez těchto živin se naše tělo neobejde.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-healthy-fat-foods