Je králík ideální domácí mazlíček?

Jde o něžné chlupaté zvíře, které přímo vybízí k mazlení. Je potřeba si ale jeho pořízení dobře promyslet. Jde o živého tvora, který vyžaduje péči, čištění, může trpět různými zdravotními problémy a není to pokaždé takový mazlíček, jako ve vašich představách nebo v očích vašeho dítěte.

Jde o plaché zvíře

Než si na vás zvykne, bude velmi plachý. Je třeba s tím počítat. Je potřeba se k němu nejprve chovat ohleduplně, opatrně, nezvyšovat hlas, aby věděl. Že právě u vás je v bezpečí.

Doporučený článek:  Plíseň na oblečení je noční můra. Oblíbené kousky zachrání známá kyselina, podmáslí nebo dezinfekce

Jak se připravit na jeho příchod do domácnosti?

Co vše musíte pořídit? V první řadě vhodnou klec. Stelivo do klece, kvalitní krmivo pro králíky, vybavení klece, pítko na vodu, a případně nějaké hračky. Pokud budete chtít s králíkem chodit ven, pořiďte i postroj a vodítko. Někteří to mají rádi. Když si na vás zvykne a bude vás brát jako svého majitele, bude za vámi chodit, pokud k tomu dostane příležitost. Můžete ho pustit i na zahradu, pokud ji máte zabezpečenou a nemá možnost vám utéct.

Doporučený článek:  Čištění trouby usnadní tlačítko pro vyndání skel

Na co si dát pozor při jeho chovu?

Pravděpodobně nebude neustále v kleci, ale budete ho i pouštět po bytě. Má ostré zoubky a rád překusuje kabely. Pokud je máte volně a v jeho dosahu, je potřeba se zamyslet nad zabezpečením. Také moc rádi okusují nábytek. Dalším jejich nedostatkem je, že občas dělají v noci hluk. Jedí, pijí, brousí si zoubky. Pokud budou tedy v dětském pokoji, mohou mít děti problém spát. Ale dá se na to zvyknout a většinou to za králičí pomazlení stojí.

Doporučený článek:  Správně nakrmit kočku není jednoduché. Škodí jak nedostatek potravy, tak její nadměrné dávky

Chov více zvířat dohromady

V praxi se setkáváme s tím, že se králici chovají v kleci například s morčaty. Přesto, že se ve většině případu snesou, není to vodné. Z důvodu onemocnění, která mohou na sebe vzájemně přenést. Pokud chováte králíků více, je vhodné, aby měl každý svou klec, mohli by jinak mezi sebou soupeřit. Pokud máte doma například psa, většinou se s králíkem bez problémů snese, zvlášť pokud spolu vyrůstají.

Zdroj: https://agriculture.vic.gov.au/livestock-and-animals/animal-welfare-victoria/other-pets/rabbits/owning-a-rabbit