Správné praní udrží ložní prádlo svěží a stále jako nové

Praní ložního prádla je činnost, kterou musíte dělat pravidelně pro udržení svého zdraví a hygieny ve svém domově. Špatná teplota nebo postup přitom mohou způsob, že lůžkoviny poškodíte a brzy budete muset ložní prádlo vyměnit za nové. Podívejme se, na jakou teplotu lůžkoviny prát a na co byste si měli dávat vždy pozor.

Jak často prát ložní prádlo?

Hygienické ošetření domácnosti je klíčové pro naše zdraví. Lůžkoviny jsou plné potu, prachu a roztočů. Vše musíte pravidelně odstraňovat, aby se u vás nerozvinula alergie nebo astma. Povlaky na polštáře a deky byste měli prát minimálně jednou za měsíc. V létě perte ložní prádlo častěji, protože se více potíte. Samotná deka a polštář by se měly prát jednou za čtvrt roku.

Doporučený článek:  Praní ručníků a ložního prádla má svá pravidla

Příprava prádla na praní

Proč byste se měli připravovat na praní lůžkovin? Dodržení pár kroků se vám vyplatí. V první řadě je oddělte od ostatního prádla. Nikdy nedávejte dohromady světlé a tmavé ložní prádlo. Povlečení před praním rozložte a obraťte na ruby. Nedávejte do pračky ložní prádlo složené do komínku. Zapněte zipy a knoflíky, aby se látky nezamotaly, a nechte v bubnu vždy trochu místa, aby se tolik nemačkalo.

Zdroj obrázku: Freepik

Teplota a program jsou při praní zásadní

Teplota je nejdůležitější věcí, kterou můžete ložnímu prádlu pomoci nebo ho poškodit. Vždy si proto přečtěte štítek na lůžkovinách. Na bavlnu použijte 40–60 stupňů bez bělidla. Flanelové povlečení potřebuje 40 stupňů s aviváží. Hedvábí můžete prát maximálně na 30 stupňů s prostředkem na praní hedvábí. Lněné povlečení perte na 40–60 stupňů bez bělidla a aviváže. A mikrovlákno vyžaduje teplotu 30–50 stupňů s aviváží.

Doporučený článek:  Rostliny doma nemusí být v bezpečí. Nebezpečné mšice zahubí běžné kuchyňské přísady

Jako poslední musíte zvolit správný program. Mezi doporučované programy na praní ložního prádla patří bavlna, intenzivní bavlna, antialergické nebo jemné. Zároveň se ale musíte přesvědčit, jestli na daný program můžete nastavit ideální teplotu podle materiálu svého povlečení.

Zdroj: https://www.ghostbed.com/pages/guide-how-to-wash-bed-sheets