Jedno jablko denně sníží riziko rakoviny a prodlouží život. Bát se ho nemusí ani diabetici

Jablka patří mezi stálice na pultech obchodů. Existuje několik různých odrůd, které se liší kyselostí nebo šťavnatostí. Proč bychom si měli dopřát alespoň jedno jablko denně? Jablka obsahují mnoho prospěšných živin. Obsahují spoustu vitamínu C, vitamíny B, E, K a kyselinu listovou. Díky obsahu antioxidantů jablka zabraňují oxidačnímu stresu. Najdeme v nich také vápník, hořčík, fosfor, draslík a sodík. Jablka je nejlepší jíst se slupkou, která obsahuje nejvíce živin.

Snižují riziko rakoviny

Vysoký obsah vlákniny reguluje střeva a chrání před zácpou. Flavonoidy obsažené v jablcích dokonce mohou snížit riziko vzniku rakoviny střev. Obsažené oligosacharidy zase přispívají k ničení rakovinných buněk tlustého střeva. Pokud jsou pro vás jablka těžko stravitelná, jezte je oloupaná a uvařená nebo upečená.

Doporučený článek:  Suché a popraskané paty nejsou vždy odrazem špatné péče. Ukazovat mohou i na vážné onemocnění

Vláknina obsažená v jablcích snižuje vstřebávání špatného cholesterolu, proto pomáhají předcházet ateroskleróze a chrání před infarktem. V jablcích je velké množství pektinu, který čistí tělo od toxinů. Výzkumy ukázaly, že při trávení vlákniny dochází k navazování těžkých kovů a jejich následnému vyloučení z těla. Z toho důvodu by jablka měli do jídelníčku zařadit především kuřáci, obyvatelé velkých měst a lidé, kteří přichází do styku s toxickými sloučeninami.

Zdroj obrázku: Freepik

Jsou dietní

Vylisovaná šťáva z jablek je skvělým lékem na kocovinu. Jablka jsou poměrně dietní, v jednom středně velkém jablku je přibližně 100 kalorií a 25 gramů sacharidů. Při dietě se jich není třeba obávat. Glykemický index jablek je 38, takže nezpůsobují velký skok glukózy v krvi a mohou si je dopřát i diabetici.

Doporučený článek:  Hypertermie je otázka života a smrti. V rozpáleném autě dojde k přehřátí organismu během pár minut

Vědecké výzkumy potvrdily, že jablka mají vliv na léčbu artritidy. Vitamín C, který je v nich obsažený, ovlivňuje tvorbu kolagenu a je zodpovědný za stav kloubů a šlach. Flavonoidy odstraňují zánět. Ideální je jíst jablka syrová, přidávat je do ovocných salátů nebo je nastrouhat s mrkví. Konzumovat můžete i vymačkanou šťávu.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/10-health-benefits-of-apples