
Pomlázku plést neumím a utrácet za ni peníze se mi příčí. A tak jsem každoročně za toho exota, co si na koledu bere do ruky doslova to, co najde doma. Ano, pochopili jste správně, s pomlázkou na koledu prostě nechodím. Možná tím porušuji tradice, ale to až tak neřeším.
Proč pomlázka?
Jestli chcete polemizovat o tom, jestli je pomlázka opravdu nutná, jsou tu dvě roviny. Pokud chcete ženy a dívky jenom zmlátit a pomstít se jim za celoroční křivdy, klidně si vezměte násadu od koštěte. Pokud chcete trochu dodržovat tradice, je pomlázka v podstatě nutností. Její název vychází ze slova „pomlazení“. Tedy jakési omlazení člověka, kterého šviháte pomlázkou. Ale já si říkám, kdo stanovil, že pomlázka musí být nutně jen z proutků? Já používám alternativy.
Sáhněte po vařečce
Můj nejoblíbenější nástroj na velikonoční koledu. Vařečka je pevná, tvrdá, jen tak se nezlomí, a když chci, dokáže vyvolat opravdu velkou bolest. A platí, že čím větší, tím lepší. Na rozdíl od pomlázky se nejedná o věc, kterou použijeme jednou v roce. Když není koleda, tak ji používáme v kuchyni na vaření – jen pozor, před velikonočním pondělím ji umyjte.

Zdroj obrázku: Freepik
Utrhněte větvičku
Druhá možnost je ještě jednodušší. Pokud nejste rozený kuchař a zjistíte, že doma žádnou vařečku nemáte, nevadí. Improvizujte a svou „pomlázku“ si utrhněte cestou. Stačí mladá, pružná větvička ze stromu. Čím silnější, tím lépe vám s ní koledování půjde. Dokonce se tímhle kouskem přírody už trochu blížíte klasické pomlázce.
Svažte proutky
Chcete pomlázku a neumíte plést? Tak improvizujte. Natrhejte si vrbové nebo jakékoliv jiné proutky a prostě je svažte dohromady. Provázkem, nebo třeba elektrikářskou stahovací plastovou páskou. Garantuji, že tohle řešení vaší pomlázky bude mít u kolednic nevídaný úspěch. Každou ránu budou cítit a jistě budou obdivovat vaši zručnost a schopnost improvizace. Tak hezké Velikonoce a bohatou koledu!
Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenáře Františka H., redakčně zkráceno a upraveno.