Rybenky se chytí do bramborové pasti. Využít lze také specifické vůně

Není těžké narazit na rybenku, jelikož tomuto hmyzu se líbí tam, kde jsou lidé. Nejčastěji najdeme rybenky v koupelně, která má pro ně ideální životní podmínky. Nejsou nebezpečné pro zdraví, přesto je žádoucí se jich co nejrychleji zbavit. Rybenka má protáhlé, několik milimetrů dlouhé tělo se stříbřitým krunýřem, podle kterého je nejlépe poznáme.

Myslete na prevenci

Zbavit se rybenek není těžké. Zpočátku se zaměřte na pravidelné větrání a snižování vlhkosti v místnosti. Můžete také zkusit snížit teplotu, protože rybenky milují teplo. Udržujte pořádek v celém domě a volné potraviny zavírejte do sklenic. Často zametejte podlahu a sbírejte drobky. Pokud rybenky objevíte v šatníku, vyvětrejte staré oblečení a celou skříň vyčistěte.

Rybenky nemají rády intenzivní pachy, čehož lze dobře využít. Stačí koupelnu nebo jinou místnost osvěžit rozprašovačem se silnou citrusovou vůní, do zákoutí umístit bobkové listy a na parapety postavit květináče s aromatickými bylinkami. Do šatníku si pověste voňavé pytlíky plněné sušenou levandulí. Rybenky nesnáší také vanilku, před kterou utíkají, funguje to ovšem jen s tou pravou z vanilkového lusku, která je o něco nákladnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Připravte jim past

Na rybenky můžete vyrobit bramborovou past. Stačí nastrouhat brambory na talířek nebo na noviny a rozložit je v rozích místností. Jejich vůně rybenky přitáhne a navíc jim brambory poskytnou potravu. Proto se do nich přes noc zavrtají a vy je pak ráno můžete i s celou pastí vynést ze svého domu na kompost nebo do popelnice.

Silné chemické prostředky byste měli používat jen v krajní nouzi. Většinou jsou zbytečné, rybenek se zbavíte i přírodními metodami. Pokud vám ale už opravdu nezbývá jiná možnost, osvědčeným likvidátorem tohoto hmyzu je borax smíchaný s cukrem. V hobby obchodech můžete sehnat i přípravky, které jsou určené přímo na hubení rybenek.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/wildlife/a28827603/how-get-rid-of-silverfish/