Hladina testosteronu v krvi neovlivňuje pouze intimní život mužů, jeho role je důležitější a nezastupitelná. Dlouhodobě nízká úroveň tohoto hormonu má negativní dopad na celkové zdraví mužů.
K poklesu hladiny testosteronu dochází zhruba od 30. roku věku mužů. Tempo poklesu kromě věku výrazně ovlivňuje i množství fyzické aktivity, kvalita a množství spánku, jídelníček. Sedavý způsob života, dlouhodobý nadměrný stres, nevyvážená strava a užívání některých návykových látek pak způsobují, že hladina testosteronu klesá výrazně rychleji, než je přirozené.
Dlouhodobě nízká hladina testosteronu v krvi může přispět ke vzniku zdravotních komplikací, jako jsou např.
- osteoporóza,
- srdeční choroby,
- diabetes,
- výkyvy nálad hraničící s depresemi či vznik samotných depresí.
Více o těchto zdravotních komplikacích ve vztahu k testosteronu se dočtete např. zde: https://www.alphalabs.cz/blogovy-clanek/zdravotni-problemy-ktere-muze-zpusobit-zivot-s-dlouhodobe-nizkou-hladinou-testosteronu.
Jak těmto komplikacím předcházet? Začít lze u změny životního stylu, tj. podpory přirozené tvorby testosteronu, a to např.:
- pravidelnou fyzickou aktivitou,
- dostatkem kvalitního spánku,
- vyváženým jídelníčkem s potravinami bohatými na omega-3 a omega-9 mastné kyseliny (tučné ryby, ústřice, avokádo, sójové boby apod.)
- omezením přísunu kofeinu,
- dostatečným pitným režimem.
Zapojit lze i doplňky stravy podporující tvorbu testosteronu, např. vitamín D, zinek, kotvičník zemní, ženšen, ZMA.
Hladinu testosteronu lze zvýšit i prostřednictvím tzv. testosteronové terapie využívající testosteronové injekce či testosteronové gely. Těmto snahám by však měla předcházet konzultace s lékařem, který zhodnotí vhodnost této terapie v závislosti na aktuální hladině testosteronu, zdravotním stavu pacienta.