K rajčatům do záhonu se hodí česnek nebo bazalka, naopak brambory se nedoporučují

Rajčátka z vlastní zahrádky jsou sen, chutnají božsky, jsou voňavá a sladká. Pro jejich vypěstování je však třeba udělat mnohé, potřebují péči od jara až do sklizně, přičemž základem je pravidelné zalévání. Nesmí chybět dostatek slunečních paprsků, které dodají plodům zralost. Tím ale rozhodně zahradníkova práce s rajčaty nekončí. Tyto rostliny jsou náchylné na škůdce nebo různé choroby, právě proto je vhodné umisťovat sazenice tak, aby se nebezpečí co nejvíce snížilo. Třeba tím, že kolem rajčat nebudou rostliny, které jim mohou uškodit. Které to jsou?

Rajčata bez práce? Zapomeňte!

Laici mají pocit, že stačí zasadit sazenice do záhonu a počkat na úrodu. Tak jednoduché to s pěstováním domácí zeleniny rozhodně není. Za sklizní stojí náročná několikaměsíční práce, kdy nechybí zalévání nebo hnojení. K bohatým výnosům je potřeba také dostatek slunečních paprsků, vlhké počasí nebo dlouhotrvající deště většině druhů nesvědčí. K tomu je nutné dbát, aby měla rajčata správné umístění na záhoně, protože jiné rostliny jim mohou škodit.

Doporučený článek:  Postřik z tabáku je účinný proti mšicím v zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Lilky a brambory jim ukradnou živiny

Většina zahradníků se snaží získat co největší výnosy z co nejmenšího pozemku, je to logické už s ohledem na ceny zeleniny a ovoce v obchodech. Nic se ale nesmí přehánět. Keříčkům rajčat nejvíce škodí sousedství rostlin, které jsou ze stejné druhové skupiny. Nehodí se tedy sázet do blízkosti brambory, lilky nebo papriky. Je to především z důvodu, že všechna tato zelenina potřebuje obdobně cenné minerály a živiny při dozrávání plodů, mohou si tedy nebývale konkurovat, což způsobuje oboustranné škody. Ohrožením pro všechny tyto rostliny jsou zároveň plísňová nebo parazitární onemocnění, která se mohou z jedné rostliny rozšířit na celý záhon. Doporučované nejsou ani okurky, které mohou odvádět od rajčat vodu pro svůj růst, obdobně mohutné listy mohou stínit nebo plazivé stonky jako v případě hrášku a dýně dokážou keříčky rajčat zdecimovat.

Doporučený článek:  Mravenci dokážou napáchat doma i na zahradě spoušť. Oblíbený prášek z kuchyně je vystrnadí pryč

Listová zelenina pro dokonalou symbiózu

A kterými rostlinami naopak vhodně zaplnit prostor v okolí rajčat? Velmi dobrými sousedy jsou chřest, česnek, petržel, z bylinek pak máta nebo bazalka. Květy těchto druhů jsou aromatické, proto ochrání rajčata před různými hmyzími škůdci. Dalším skvělým sousedem je hlávkový salát. Listová zelenina žije v symbióze s rajčaty, k tomu listy poskytují stín potřebný k udržení vláhy v půdě pro sebe i keříčky rajčat.

Zdroj: https://www.thespruce.com/companion-plants-for-tomatoes-1403289