Pravidelné praní povlečení napomůže kvalitnímu spánku

Špinavé povlečení je živnou půdou pro bakterie a roztoče, kteří negativně ovlivňují naše zdraví. Častější převlékání ložního prádla proto pomůže udržet hygienu na vysoké úrovni a sníží riziko alergií. Při spánku osm hodin denně je naše pokožka v kontaktu s lůžkovinami skutečně intenzivně, a proto je nutné, aby byly čisté a bez prachu nebo roztočů. Jak často měnit ložní prádlo a proč je to tak zásadní pro vaše zdraví?

Riziko pro zdraví

Pravidelná výměna prádla je důležitá pro hygienu a zdraví. Špinavé povlaky na polštáře jsou ideální pro roztoče. Živí se totiž zbytky lidské kůže, které ztrácíme během spánku. Daří se jim také ve vysoké vlhkosti a teplotě. Problémem ale je, že trus roztočů způsobuje u lidí rozvoj astmatu nebo atopické dermatitidy.

Doporučený článek:  Alpská fialka není náročná na péči a krásně kvete

Je přirozené, že se během spánku člověk potí. V peřinách ale tímto způsobem vzniká prostředí pro růst plísní. Negativně ovlivňují dýchací systém a přispívají ke vzniku různých infekcí.

Zdroj obrázku: Freepik

Kolikrát měsíčně je to tak akorát?

Vzhledem k tomu, že naše pokožka je v kontaktu s lůžkovinami každý den, mělo by se ložní prádlo měnit alespoň jednou za dva týdny. Pokud máte doma domácí mazlíčky, mělo by to být klidně každý týden, protože se nedá vyhnout přítomnosti chlupů v posteli.

Doporučený článek:  Oblíbené rostliny jsou víc než ozdobou interiéru. Některé pročistí vzduch a zlepší vlhkost v místnosti

Kdy povlečení ztrácí svěžest?

Zbytky choroboplodných zárodků a nepříjemný zápach potu rozhodně nelákají k příjemnému spánku. Pokud na povlaku na polštář zpozorujete nějaké nečistoty, vůbec neváhejte a vyměňte jej za nový. Ložní prádlo by se mělo prát na 40–60 stupňů Celsia, což vám umožní zbavit se škodlivých mikroorganismů. Ideální je proto kupovat takové ložní prádlo, které umožňuje praní na dostatečně vysoké teploty. Jen tak máte jistotu, že se vám podaří zbavit se všech choroboplodných zárodků a vaše povlečení bude skutečně hygienicky čisté. Vyhněte se tedy jemným a náchylným materiálům.

Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-dirty-sheets-skin-problems, https://health.clevelandclinic.org/how-often-should-you-wash-your-bed-sheets/, https://www.healthline.com/health/how-often-should-you-change-your-sheets, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-about-mites, https://health.ri.gov/healthrisks/mold/