Na úklidu lze snadno ušetřit. Předražené prostředky z obchodu nejsou vůbec potřeba

S rostoucími cenami před očima je nutné obracet každou korunu, pro čisticí prostředky pro každodenní úklid to platí dvojnásob. Leckteré úklidové prostředky totiž slibují zázračné účinky za nehorázné ceny, přitom lze stejných výsledků dosáhnout s běžnými přísadami, které má každý doma, nebo s přípravky za pakatel. Jak uklízet efektivně a ušetřit nemalé peníze?

1.     Přípravky za pakatel

Čím odstranit mastnotu? Kromě klasického tria v podobě octa, jedlé sody a citronové šťávy pomůže čpavek. Stačí smíchat amoniakovou vodu nebo přímo čpavek s vodou a namočeným hadříkem v roztoku omýt povrchy, linku nebo jiné zamaštěné plochy.

Doporučený článek:  Jednoduchý trik ušetří až 60 % vody. Využívá zajímavého fyzikálního jevu

2.     Na okna s utěrkou z mikrovlákna

Speciální přípravky na okna, stěrky, nebo přímo parní čističe? Úplně zbytečné, stejnou službu udělá i obyčejný hadřík z mikrovlákna. Vhodné je mít připravené dva. První stačí namočit do vody a omýt okna, druhým suchým pak okna doleštit. Na okenní rámy a parapety se může použít voda s běžným mycím prostředkem (1 lžíce na 1 litr vody).

3.     Jedlá soda na čalounění

Koberce a čalounění je možné snadno očistit a osvěžit pomocí jedlé sody. Ta se nasype na znečištěné povrchy, nechá se působit, poté otře vlhkým hadříkem a na závěr vysaje vysavačem.

Doporučený článek:  Hubnout lze i jinak než běháním. Vyzkoušejte funkční trénink, který spálí kalorie efektivněji
Zdroj obrázku: Freepik

4.     Solí a citronem proti skvrnám

Voda s octem nebo voda s citronovou šťávou snadno odstraní špínu i skvrny od ovoce. Pasta vytvořená ze soli s citronovou šťávou pak bez velké námahy vyleští mramorové parapety nebo jiné kameninové povrchy.

5.     Lesk za pakatel

Domácí leštidlo lze vyrobit ze směsi vody (1 sklenice), rostlinného oleje (2 lžičky) a octa (1/4 sklenice). Roztok se smíchá, přelije do rozprašovače a pomocí hadříku aplikuje na dřevěný nábytek nebo podlahu a povrchy se doleští.

Doporučený článek:  Domov je tam, kam se rádi vracíme. Cítit se doma dobře pomůžou i zdánlivé maličkosti

6.     Pro zvýšení lesku i proti prachu

Jak docílit, aby se prach na lesklých površích neusazoval? Pomohou antistatické spreje, ale stejně účinný je glycerin. Ten se aplikuje na vlhký hadřík a roztírá se na nábytek, pak jen stačí pravidelně stírat prachovkou, aby se docílilo vysokého lesku.

Zdroj: https://www.moneytalksnews.com/8-ways-to-save-on-household-cleaning-supplies/