Kočky rády okusují pokojové rostliny. Předejde tomu prevence

Kočky jsou tvorové, kteří se rádi povalují na gauči, ale povaha průzkumníka se v nich stále občas probouzí. Všudypřítomné a zvědavé chlupaté kuličky rády doprovázejí svého opatrovníka při domácích pracích nebo pozorují své okolí. Majitelé rostlin, kteří se zároveň starají i o kočku, si často mohou všimnout, že zvířata ráda okusují pokojové květiny. Proč to dělají a je to nebezpečné?

Doplňují si vitamíny

Okusování rostlin není projevem nudy nebo zloby. Kočky si tak kompenzují nedostatek vlákniny nebo vitamínů. Podobně se chovají i divoká zvířata, která okusují stébla trávy. Kočky si navíc zelenými částmi čistí svůj trávicí systém od spolykaných chlupů. Pokud toto chování doma ale vidíme, měli bychom jednat, protože některé z rostlin mohou být pro kočky nebezpečné.

Některé pokojové rostliny obsahují jedovaté látky, které mohou představovat skutečné nebezpečí, a není radno je podceňovat. Účinky mohou být dlouhodobé a může trvat měsíce až roky, než se objeví viditelné příznaky. V lepším případě hrozí kočkám zažívací potíže a zvracení, v horším to odnese jejich nervový nebo dýchací systém, ledviny či játra. Léčba je zdlouhavá a nákladná a někdy bohužel i neúspěšná.

Zdroj obrázku: Freepik

Některé rostliny jsou toxické

Seznam rostlin, které jsou pro kočky toxické, je poměrně dlouhý a zahrnuje i druhy, které jsou v domácnostech velmi oblíbené. Pokud je máte doma, nemusíte se jich zbavovat, ale zkuste je dát na místa, kam k nim kočky nebudou mít přístup. Smrtelné může být požití aloe vera, břečťanu, bramboříku, dracény, monstery, toulcovky nebo klívie.

Někdy je možné kočku odnaučit rostliny okusovat. Je třeba ji především hodně zaměstnat hrami nebo mazlením, aby neměly čas a energii na své objevitelské pudy. Kočce také můžete zpestřit jídelníček a postupně zavádět nové krmivo, které bude bohatší na větší škálu živin. Kromě toho můžete zkusit kočce občas naservírovat syrovou dýni, petržel, řepu, mrkev, olivy, banány a vodní meloun.

Zdroj: https://www.cats.org.uk/help-and-advice/home-and-environment/dangerous-plants