Kočky rády okusují pokojové rostliny. Předejde tomu prevence

Kočky jsou tvorové, kteří se rádi povalují na gauči, ale povaha průzkumníka se v nich stále občas probouzí. Všudypřítomné a zvědavé chlupaté kuličky rády doprovázejí svého opatrovníka při domácích pracích nebo pozorují své okolí. Majitelé rostlin, kteří se zároveň starají i o kočku, si často mohou všimnout, že zvířata ráda okusují pokojové květiny. Proč to dělají a je to nebezpečné?

Doplňují si vitamíny

Okusování rostlin není projevem nudy nebo zloby. Kočky si tak kompenzují nedostatek vlákniny nebo vitamínů. Podobně se chovají i divoká zvířata, která okusují stébla trávy. Kočky si navíc zelenými částmi čistí svůj trávicí systém od spolykaných chlupů. Pokud toto chování doma ale vidíme, měli bychom jednat, protože některé z rostlin mohou být pro kočky nebezpečné.

Doporučený článek:  Někteří lidé přitahují komáry více než jiní

Některé pokojové rostliny obsahují jedovaté látky, které mohou představovat skutečné nebezpečí, a není radno je podceňovat. Účinky mohou být dlouhodobé a může trvat měsíce až roky, než se objeví viditelné příznaky. V lepším případě hrozí kočkám zažívací potíže a zvracení, v horším to odnese jejich nervový nebo dýchací systém, ledviny či játra. Léčba je zdlouhavá a nákladná a někdy bohužel i neúspěšná.

Zdroj obrázku: Freepik

Některé rostliny jsou toxické

Seznam rostlin, které jsou pro kočky toxické, je poměrně dlouhý a zahrnuje i druhy, které jsou v domácnostech velmi oblíbené. Pokud je máte doma, nemusíte se jich zbavovat, ale zkuste je dát na místa, kam k nim kočky nebudou mít přístup. Smrtelné může být požití aloe vera, břečťanu, bramboříku, dracény, monstery, toulcovky nebo klívie.

Doporučený článek:  Kam vyrazit na teambuilding? Určitě do Posázaví na Sporthotel Kácov

Někdy je možné kočku odnaučit rostliny okusovat. Je třeba ji především hodně zaměstnat hrami nebo mazlením, aby neměly čas a energii na své objevitelské pudy. Kočce také můžete zpestřit jídelníček a postupně zavádět nové krmivo, které bude bohatší na větší škálu živin. Kromě toho můžete zkusit kočce občas naservírovat syrovou dýni, petržel, řepu, mrkev, olivy, banány a vodní meloun.

Zdroj: https://www.cats.org.uk/help-and-advice/home-and-environment/dangerous-plants