Kvalitní med poznáme podle vůně, barvy i správné krystalizace

Med je bohužel jednou ze surovin, kterou mnoho výrobců ředí a falšuje. Když za něj dáte hodně peněz, chcete mít doma jistě kvalitní produkt. Proto byste se měli naučit metody, díky kterým poznáte velmi kvalitní med. Tento včelí produkt je velmi zdravý, ale pouze v případě, že je vysoce kvalitní. Dávejte si pozor, od koho si ho kupujete a co konzumujete. Přímo to ovlivňuje chuť, vůni i vaše zdraví.

Krystalizace je známkou kvality

Hodně lidí si myslí, že krystalizace je něco špatného. Opak je pravdou. Kvalitní med přirozeně krystalizuje, ale trvá to delší dobu. Jestli se krystalizace objevila poměrně rychle, je to známka nižší kvality. Výrobce med pravděpodobně zahřál nebo ho filtroval. To povede k mnohem rychlejší krystalizaci. Dávejte si proto pozor, jak rychle tento proces přijde u vašeho produktu.

Doporučený článek:  Sůl a sníh dokážou zimní boty rychle zničit. Díky správné péči ale budou stále dělat parádu

Vůně a chuť

Kvalitní med má velmi jemnou a příjemnou vůni. Cítit můžete dokonce i květiny, ze kterých ho včely získaly. Dívejte se proto i na to, o jaký med se přesně jedná. Chuť bude také odpovídat rostlinám, ze kterých pochází. Sladká (ne příliš sladká) chuť je typická pro kvalitní zboží. Jestli máte možnost, vždy si ho kupujte od včelaře, který má léta zkušeností.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou barvu má pravý med?

Barva nebude u všech stejná, a proto byste si ji měli ověřit předem. U jednotlivých druhů se může hodně lišit. Některé budou tmavě hnědé, jiné přirozeně zlaté a nakonec najdete i druhy, které budou mít velmi světlou barvu. Před nákupem se podívejte na charakteristiku konkrétního druhu, který si chcete koupit. Díky tomu se nenecháte nachytat.

Doporučený článek:  Vybíráme ideální květiny pro jarní balkón

Jednoduchý test na rozpoznání kvality medu

Po zakoupení si můžete ve své kuchyni udělat velmi jednoduchý test a zjistit, jestli máte doma vážně kvalitní pochoutku. Do sklenice nebo misky s vodou kápněte trochu medu. V případě že se okamžitě rozpustí, nejde o žádnou kvalitu. Látka je pravděpodobně ředěná nebo obsahuje příliš mnoho umělého cukru, protože ten se rozpouští velmi rychle a snadno.

Zdroj: https://economictimes.indiatimes.com/news/how-to/is-your-honey-pure-here-is-how-to-test-the-purity-at-home/articleshow/105536022.cms?from=mdr