Při péči o bílé záclony se vyplatí sáhnout po laku na vlasy, octu a citronu

Jarní úklid může být velmi náročný. Nejen že se uklízí celá domácnost, ale také většinou umýváme okna a k tomu patří i praní záclon. To může být náročný úkol, protože chvíli bude trvat, než záclony vůbec sundáte. Poté je stačí vyprat a jen zase pověsit. Závěsy se mohou snadno zašpinit, drží se na nich prach a během několika měsíců mohou zešednout. Jak je vybělit a jak zabránit dalšímu zašpinění?

Jarní úklid nemusí trvat věčně

Na záclony můžete použít jednoduchý trik. Právě mytí oken a všechna práce s tím spojená může trvat klidně i celý den, v závislosti na tom, kolik jich doma máte. Mytí oken patří mezi činnosti, které vůbec nejsou oblíbené. I praní záclon a závěsů může zabrat mnoho času. Jestli si chcete pomoci, můžete použít například lak na vlasy. Ten budete potřebovat až poté, co záclony vyperete.

Doporučený článek:  Nadměrnou vlhkost v interiéru lze snížit několika způsoby

Jak udržet záclony bílé a svěží? Stačí několik jednoduchých triků. Vybělením získáte nejen skvělý vzhled záclon, ale budou krásnou dekorací a místnost bude působit vzdušně a čistě. Jestli pravidelně po vyprání záclony žehlíte, s lakem na vlasy už nebudete muset. Po vyprání a usušení stačí záclony lakem nastříkat a máte hotovo. Přeskočíte etapy žehlení, navíc se díky laku na záclonách vytvoří film, který je ochrání před prachem a nečistotami.

Zdroj obrázku: Freepik

Záclony můžete vybělit citronem nebo octem

Záclony byste měli prát maximálně na 30 stupňů. V takovém případě se jen velmi těžko odstraní nečistoty a také bakterie. Proto můžete k jejich bělení nebo čištění použít domácí prostředky, jako je citronová šťáva nebo ocet. Ten můžete přidat přímo do bubnu pračky. Pozor si dávejte také na množství otáček. Po vyprání záclony napněte na záclonovou tyč a nechte uschnout, než s nimi budete dále manipulovat.

Doporučený článek:  S ucpaným odtokem si poradíte i bez instalatéra. Domácí metody ho pročistí během chvíle

Po použití laku na vlasy budete mít na několik měsíců pokoj od praní záclon nebo jejich čištění. Záclony budou vypadat svěží a čisté po delší dobu a vy budete mít radost z toho, že jste na čištění nemuseli použít chemické přípravky. Pokud tak budete záclony prát pravidelně, poslouží vám mnohem delší dobu.

Zdroj: https://www.candy-home.com/en_GB/blog/washing-curtains-complete-guide-advice-and-tips/