Letní parna jsou riziková také pro domácí mazlíčky

Přestože si mnozí lidé spojují vysoké teploty s dobou dovolenkové bezstarostnosti, horké počasí může být i velmi nebezpečné. Můžeme slyšet často o správné hydrataci těla a používání krému se správným UV filtrem, který ochrání pokožku. Během tohoto období musíme myslet i na naše domácí zvířata, která vyžadují zvláštní péči. I když to nemusí být patrné na první pohled, teplo jim dává dost zabrat.

Zvířata, která snášejí teplo nejhůř

Extrémně vysoké teploty, se kterými se v letní sezóně stále častěji setkáváme, mají negativní vliv na stav a pohodu lidí i zvířat. Neustálý pobyt ve vedrech může mít fatální zdravotní následky. Nejhůř teplo ovlivňuje mladá štěňata a koťata, starší jedince, zvířata s onemocněním srdce, plic a ledvin, obézní domácí zvířata, březí zvířata a domácí zvířata po lékařských zákrocích a operacích.

Doporučený článek:  „Moje dítě pusťte taky zdarma, nebudu platit jen proto, že je vysoké,“ hádala se maminka s ostrahou

Vzhledem k tomu, že naši čtyřnozí přátelé vydávají přebytečné teplo reflexem dýchání, teplo je pro plemena s krátkou lebkou mimořádně nepříjemné. Jedná se hlavně o populární mopsy, pekingské psy, buldoky a shih-tzu, ale problém přehřátí se může vztahovat například i na perské a britské krátkosrsté kočky. V suchých a horkých dnech byste neměli podceňovat hypertermii neboli přehřátí těla, které je pro zvířata mimořádně nebezpečné. Může vést i k úpalu a následné neodkladné návštěvě zvěrolékaře.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejčastější příznaky úpalu

Mezi nejčastější příznaky úpalu u zvířat patří zrychlené dýchání a intenzivní dýchání, zrychlený tlukot srdce, suché a přetížené sliznice, apatie, potíže při udržování rovnováhy, průjem a zvracení, epileptické příznaky a ztráta vědomí. Pokud si všimnete některého z příznaků, určitě neváhejte a jděte k veterináři. Tyto příznaky mohou být velmi nebezpečné, až život ohrožující.

Doporučený článek:  Rakytník posiluje imunitu a urychluje hubnutí. Do jídelníčku patří pravidelně

Noste s sebou pořád láhev vody, a to nejen kvůli sobě, ale i kvůli svému čtyřnohému mazlíčkovi. Vzdejte se dlouhých procházek na plném slunci. Je lepší je naplánovat na časné ráno nebo večer, kdy teplota není nejvyšší. Zbytečně psa nepřehřívejte příliš velkou fyzickou aktivitou, jako jsou různé triky, dlouhý běh a skákání. Pokud je váš domácí mazlíček většinu dne venku, poskytněte mu vhodné stinné místo. Pokuste se neplánovat zbytečně dlouhé trasy autem a určitě nenechávejte zvířata v uzavřeném autě.

Zdroj: https://www.aspca.org/pet-care/general-pet-care/hot-weather-safety-tips, https://agriculture.vic.gov.au/livestock-and-animals/animal-welfare-victoria/dogs/health/heat-and-pets, https://www.petmd.com/dog/conditions/systemic/hyperthermia-dogs, https://www.rvc.ac.uk/small-animal-vet/teaching-and-research/fact-files/heatstroke-in-dogs-and-cats, https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/seasonal/summer/dogs