Moly z kuchyně vyžene důkladný úklid a domácí repelent

Potravinoví moli patří k velmi častým škůdcům, ke kterým snadno přijdete, ale těžko se jich zbavujete. Moli se nejčastěji usazují v potravinách a obvykle si je přinesete z obchodu. Výjimkou ale nejsou ani podzimní nálety do otevřených oken.

Moly objevíte poměrně snadno. Nejčastěji se drží ve skříňkách s potravinami a spížích. Po otevření zpravidla vylétne pár dospělých jedinců hnědé barvy. Jejich pozornost také indikují pavučiny a drobné larvy přímo v baleních s potravinami.

Zdroj obrázku: Pixabay

Boj s moly je běh na dlouhou trať

Molů se zbavte okamžitě, jak na ně přijdete. Ačkoliv vypadají neškodně, jsou to přenašeči bakterií, hub a plísní. Krom škody na potravinách vám do domácnosti mohou zanést i různé infekce. V boji proti nim vám pomohou například hřebíček nebo bobkový list.

Doporučený článek:  S obyčejnou bramborou jde kouzlit nejen v kuchyni. Její účinky při úklidu ohromí

Po objevení těchto škůdců prohledejte celou kuchyň. Při jakékoliv známce poškozeného obalu nebo drobných pavučin v potravinových obalech jídlo nemilosrdně vyhoďte. Agresivní larvy molů se prokoušou i plastovými obaly.

Po tom, co se zbavíte infikovaných potravin, vymyjte pečlivě celou skříň a spíž. Mýt můžete buď běžným čisticím prostředkem, účinnější je ale využití lakového benzinu, který někde najdete i pod anglickým názvem „white spirit“. Benzin má dezinfekční účinky a jeho pronikavý zápach zároveň odpuzuje další škůdce.

Doporučený článek:  Zkušené hospodyňky uklízí houbičky na nádobí zásadně do lednice. Ročně tak ušetří tisíce korun
Zdroj obrázku: Pixabay

Vyrobte si domácí repelent

S dospělými jedinci si poradíte kombinací hřebíčku a bobkového listu. Do několika čerstvých pomerančů napíchejte hřebíček a takto vyrobené osvěžovače umístěte po bytě. Zápach hřebíčku moly spolehlivě odradí. 

Dalším účinným pomocníkem je vytvoření domácího repelentu kombinací alkoholu, esenciálního oleje a vody. Malý rozprašovač naplňte do tří čtvrtin alkoholem, kápněte pár kapek esenciálního oleje z hřebíčku nebo bobkového listu a dolijte vodou. Tento vytvořený repelent pravidelně rozprašujte po domácnosti a zbavíte se zbytku dospělých jedinců.

Zdroj: https://housewifehowtos.com/clean/get-rid-of-pantry-moths/