Nadměrná vlhkost je zhoubou každého domu. Nebezpečným plísním je důležité včas předejít

Vlhkost v domě nebo bytě je velkým a nepříjemným problémem, kterého je nutné zbavit se co nejrychleji. V zimě především je nutné počítat s pravidelným větráním, aby nevznikla nejen vlhkost, ale také plísně, které mohou přivodit zdravotní komplikace, a to nejen těm, kteří jsou nemocní. Jak vlhkost ze zdí odstranit?

Odkud se bere vlhkost?

Jestli máte doma vlhko, může to být způsobeno hned několika faktory. Vlhkost se totiž neobjevuje pouze v kuchyni nebo koupelně, často ji najdete také v obývacích místnostech. Je možné, že bydlíte ve starém domě, kde není udělaná izolace. Také můžete špatně větrat, pokud nevětráte vůbec, původce vlhkosti je jasný. Problémy se budou zhoršovat, až nakonec z vlhkosti vznikne plíseň, se kterou budete mít mnohem více práce.

Doporučený článek:  Dostatečná izolace bytu sníží náklady na vytápění

Jak doma poznáte vlhkost? Především bude cítit ve vzduchu. Na stěnách nebude na první pohled patrná. Zamlžená okna ale mohou být prvním příznakem, že je doma něco špatně. Můžete sušit prádlo doma, nepravidelně větrat nebo mít oblečení v šatníku zatuchlé. To všechno jsou důvody, ze kterých vzniká nadměrná vlhkost. Mokré skvrny pak najdete v rozích místností, ale také na stěnách jako takových.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejdříve odstraňte příčinu vzniku vlhkosti a plísně

Než se vrhnete do čištění plísně nebo odstranění vlhkosti, budete muset najít příčinu celého problému. Zlepšete především cirkulaci vzduchu, a to nejen pravidelným větráním, ale také pořízením například různých květin nebo speciální čističky vzduchu. K dostání jsou také odvlhčovače, které sice pomohou, ale není to dlouhodobé řešení.

Doporučený článek:  Osvěžovače plné chemie nechte klidně v obchodě a kupte si nádherné květiny, které domov provoní

Pokud už se na některých místech vytvořila plíseň, budete ji muset odstranit. Bohužel je to dlouhodobý problém a je možné, že se plísně už nezbavíte. Na odstranění můžete použít například ocet v rozprašovači, ale koupit můžete také bělidlo nebo speciální prostředky na odstranění plísní.

Zdroj: https://www.epa.gov/mold/what-are-main-ways-control-moisture-your-home