Někteří lidé přitahují komáry jako magnet. Roli hraje krevní skupina, pot i barvy

Na jaře nám znovu začnou znepříjemňovat život komáři. Jak se ale zdá, někdo je přitahuje více a jiní lidé méně. Vědci přišli na několik faktorů, které ovlivňují, jestli jsme pro komáry atraktivní, či nikoliv. Komáři jsou například velmi citliví na teplo, takže je přitahují lidé s vyšší tělesnou teplotou. Tím jsou více ohrožení lidé vykonávající fyzickou aktivitu a těhotné ženy.

Jaká krevní skupina je přitahuje?

Komáry přitahují také některé sloučeniny přítomné v lidském těle a potu. Jedná se například o kyselinu mléčnou a čpavek. Tyto faktory jsou převážně genetické, ale odvíjí se i od přítomnosti určitých bakterií na kůži. Studie z roku 2019 zkoumala i preferenci krevních skupin, čímž odhalila, že nejvíce ohrožení jsou lidé s krevní skupinou 0 a B. Naopak nejméně oblíbenou krevní skupinou komárů je skupina A.

Doporučený článek:  Pravidelné pití perlivé vody je zbytečným plýtváním. Lepší, než do úst, je nalít ji na odolné skvrny

Přitahuje je také oxid uhličitý, který vydechujeme. Samičky tohoto hmyzu mají speciální receptory, které jim pomáhají detekovat změny oxidu uhličitého v prostředí. Až potom, co detekují tento oxid ve vzduchu, aktivují také zrak, aby našly jeho zdroj. Více oxidu uhličitého produkují fyzicky aktivní lidé, lidé s nadváhou nebo těhotné ženy.

Zdroj obrázku: Freepik

Komáři reagují i na barvy

Komáry přitahují i některé barvy oblečení. Po detekci oxidu uhličitého si komáři vyvinuli zvýšenou citlivost na červenou, oranžovou, černou a azurovou barvu. Hmyz je naopak spíše lhostejný k zelené, fialové, modré a bílé. Má to i své evoluční opodstatnění – všechny odstíny lidské kůže vyzařují červenooranžové světlo, v jehož blízkosti se komáři snaží zdržovat.

Doporučený článek:  Zaschlý lak na nehty ještě můžete zachránit. Stačí použít jednoduchý trik s vodou

Vědci dále zjistili, že pro komáry se stáváme atraktivnější, když pijeme alkohol, zejména pivo. Etanol je obrovským lákadlem a při konzumaci jej v malém množství vylučujeme i potem. Navíc podle dosavadních pozorování mají komáři zájem o silné vůně a pachy, jaké pivo vydává. V neposlední řadě je rozhodujícím faktorem také těhotenství, a to z důvodů, které byly uvedeny výše.

Zdroj: https://edition.cnn.com/2022/10/22/world/mosquito-bite-attraction-smell-scn-trnd/index.html