Někteří lidé přitahují komáry jako magnet. Roli hraje krevní skupina, pot i barvy

Na jaře nám znovu začnou znepříjemňovat život komáři. Jak se ale zdá, někdo je přitahuje více a jiní lidé méně. Vědci přišli na několik faktorů, které ovlivňují, jestli jsme pro komáry atraktivní, či nikoliv. Komáři jsou například velmi citliví na teplo, takže je přitahují lidé s vyšší tělesnou teplotou. Tím jsou více ohrožení lidé vykonávající fyzickou aktivitu a těhotné ženy.

Jaká krevní skupina je přitahuje?

Komáry přitahují také některé sloučeniny přítomné v lidském těle a potu. Jedná se například o kyselinu mléčnou a čpavek. Tyto faktory jsou převážně genetické, ale odvíjí se i od přítomnosti určitých bakterií na kůži. Studie z roku 2019 zkoumala i preferenci krevních skupin, čímž odhalila, že nejvíce ohrožení jsou lidé s krevní skupinou 0 a B. Naopak nejméně oblíbenou krevní skupinou komárů je skupina A.

Přitahuje je také oxid uhličitý, který vydechujeme. Samičky tohoto hmyzu mají speciální receptory, které jim pomáhají detekovat změny oxidu uhličitého v prostředí. Až potom, co detekují tento oxid ve vzduchu, aktivují také zrak, aby našly jeho zdroj. Více oxidu uhličitého produkují fyzicky aktivní lidé, lidé s nadváhou nebo těhotné ženy.

Zdroj obrázku: Freepik

Komáři reagují i na barvy

Komáry přitahují i některé barvy oblečení. Po detekci oxidu uhličitého si komáři vyvinuli zvýšenou citlivost na červenou, oranžovou, černou a azurovou barvu. Hmyz je naopak spíše lhostejný k zelené, fialové, modré a bílé. Má to i své evoluční opodstatnění – všechny odstíny lidské kůže vyzařují červenooranžové světlo, v jehož blízkosti se komáři snaží zdržovat.

Vědci dále zjistili, že pro komáry se stáváme atraktivnější, když pijeme alkohol, zejména pivo. Etanol je obrovským lákadlem a při konzumaci jej v malém množství vylučujeme i potem. Navíc podle dosavadních pozorování mají komáři zájem o silné vůně a pachy, jaké pivo vydává. V neposlední řadě je rozhodujícím faktorem také těhotenství, a to z důvodů, které byly uvedeny výše.

Zdroj: https://edition.cnn.com/2022/10/22/world/mosquito-bite-attraction-smell-scn-trnd/index.html