Kyselina citronová během chvíle rozzáří celý domov čistotou. Skvrny a vodní kámen budou minulostí

Kyselina citronová umí v domácnosti zařídit hodně věcí. Patří mezi oblíbené ekologické čističe, podobně jako ocet. Její výhodou oproti octu je, že zanechává příjemnou vůni. Kde všude vám může pomoct a jaké jsou možné způsoby jejího využití?

Kyselina citronová v kuchyni

Využívá se v potravinářství, ale můžete ji vyzkoušet i u vás doma. Zvyšuje trvanlivost, přidává se do zavařenin, zabraňuje zčernání ovoce, množení patogenů, bakterií a plísní. Také s její pomocí můžete ochucovat – okyselit salát nebo nápoj.

Doporučený článek:  Velikonoce už klepou na dveře: Poradíme, jak váš dům dokonale uklidit pomocí alobalu

Zbaví vás vodního kamene

Patří mezi přírodní prostředky, které vám pomohou zbavit se vodního kamene. Do rychlovarné konvice nalijte 2–3 sklenice vody a přidejte 3–4 lžičky kyseliny citronové. Poté necháte převařit a po 15 minutách konvici vypláchnete. Vůně bude o moc příjemnější než při použití octa.

Zdroj obrázku: Freepik

Lesklé nádobí a příbory

Chcete dodat vašim sklenicím a příborům trochu více lesku? Žádný problém! Smíchejte kyselinu citronovou s trochou vody tak, aby vznikla pasta, a otřete s ní příbory. Budou se krásně lesknout. Zbavíte se tak i zašlých čajových a kávových skvrn na šálcích. Můžete ji přidat i do myčky nádobí nebo do vody, ve které ho umýváte.

Doporučený článek:  Postřik z tabáku je účinný proti mšicím v zahradě

Vyčistí i mikrovlnku

Čištění mikrovlnné trouby je potřeba. Nalijte sklenici vody do misky a přidejte tři lžičky kyseliny citronové. Vložte do mikrovlnky a zapněte na 2–3 minuty. Poté misku vyjměte a nečistoty jen zlehka setřete hadříkem.

Odstraní skvrny z kůže a oblečení

Borůvky nebo červená řepa? To bývá problém. Ale i tady dokáže pomoci. Skvrna může být i zaschlá, ale při použití kyseliny citronové ani nebudete vědět, že nějaká kdy byla. U zašlé skvrny na oblečení je to složitější, jelikož kyselinu citronovou musíte nechat působit aspoň dvanáct hodin a pak oblečení vyprat. Nicméně skvrna bude pryč. Podobně se dají vyčistit i skvrny na sedačce nebo na koberci, určitě to stojí za vyzkoušení.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/whats-the-deal-with-citric-aci-116326