Nohy toho o zdraví prozradí víc, než mnozí tuší. Jediný pohled může stanovit diagnózu

Když je tělo nemocné, často vysílá signály, které nás mají informovat o tom, že došlo k narušení nějakého systému. Pozorováním svého těla, zejména nohou, si můžete všimnout, že něco není úplně v pořádku, a tedy okamžitě jednat. Například roztřepené a lámavé nehty spolu se suchou kůží na patách mohou značit onemocnění štítné žlázy. Provází ho obvykle také neustálý pocit chladu a otoky kolem kotníků nebo ztuhlost kloubů a bolest nohou.

Mravenčení značí aterosklerózu

Ateroskleróza tepen dolních končetin postupuje pomalu, proto se i příznaky objevují až později. Nejčastěji mezi prvotní znaky patří únava a bolest dolních končetin nebo necitlivost a mravenčení v nohou. Pokud onemocnění dál postupuje, může dojít ke ztrátě ochlupení. Končetina s lézemi bývá oteklá a mohou se na ní objevit hnědé skvrny.

Doporučený článek:  Aromaterapie dokonale uvolní po náročném dni a zbaví řady nemocí. Stačí si vybrat

Syndrom diabetické nohy je chronická komplikace diabetu. Pacienti na svých nohách často objevují škrábance, řezy nebo praskliny, kterých si při jejich vzniku nevšimli kvůli poškození nervových zakončení. Pokud se kožní léze nezhojí včas, může dojít k nekróze kůže a k amputaci končetiny. Pro diabetiky je proto velmi důležité pravidelně kontrolovat nohy a dbát na jejich správnou hygienu a péči.

Zdroj obrázku: Freepik

Otoky palce signalizují dnu

Dna je onemocnění provázející cukrovku, obezitu a arteriální hypertenzi. Pokud nohy silně bolí, a to zejména v noci, a objeví se otok a zarudnutí palce, může to být příznak rozvíjejícího se onemocnění. Může za to přebytek kyseliny močové, která se ukládá v kloubech a šlachách. Pokud je její hladina zvýšená dlouhodobě, může dojít k deformaci kostí.

Doporučený článek:  Známé mýty dělají z vajec zakázané potraviny. Jejich přínos pro zdraví je přitom obrovský

Mykóza nohou je časté onemocnění. Plíseň postihuje jak pokožku, tak nehty. Zpočátku je příznakem velmi silné svědění a zarudnutí kůže, přičemž změny se nejčastěji objevují mezi prostředníčkem, prsteníčkem a malíčkem. Nehty zmatní a zežloutnou, kůže začíná praskat a odlupovat se, což způsobuje nepříjemné pálení.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/pain/4-leg-problems-and-what-might-be-causing-them