Podpatky sluší každé ženě, dlouhodobé nošení si ale vybere svou daň

Všechny ženy milují boty na podpatku. Některé mají raději klínek, jiné si pořizují lodičky na úzkém podpatku, který může měřit klidně 15 centimetrů. Kde je ale zdravá míra výšky podpatku, abyste se nemusela v botách trápit a chůzi si nejen vychutnala, ale také si neničila nohy?

Deformace chodidel je nejčastější následek nošení podpatků

Naučíme vás způsoby, které pomohou při nošení podpatků, aby vás nebolely nohy a také se nedeformovala chodidla. Jestli nosíte vysoké podpatky, zvyšuje se tlak na kolena až o 26 %. Bolest kolenou pak vede k osteoartróze. Podpatky se naruší rovnováha těla, což může vést k vyššímu riziku upadnutí nebo vyvrtnutí kotníku. Každá žena by měla vědět, jak vysoký podpatek si může dovolit.

Doporučený článek:  Zmrzlina k létu patří. Ta doma vyrobená nejen osvěží, dodá tělu i něco navíc

Dlouhodobým nošením podpatků si navíc můžete zkrátit lýtkové svaly a čím vyšší je budete mít, tím větší bude tlak na chodidlo. To může způsobit bolest při chůzi. Jak ale minimalizovat rizika, když si stejně chcete podpatky obout? Zkuste je nosit méně často. Postačí 2–3× týdně a pouze při příležitostech, na které se hodí. Podpatek by přitom neměl být vyšší než 5 cm.

Zdroj obrázku: Freepik

Po každém nošení podpatků svým nohám ulevte

Před spaním a po dlouhém nošení podpatků si udělejte teplou koupel a dopřejte svým nohám odpočinek alespoň na 15 minut. Do vany si můžete přidat mořskou sůl, mléko nebo třezalku. Po koupání si nohy osušte, namažte krémem a navlečete ponožky. Můžete nohy a prsty posilovat také krátkými cvičeními.

Doporučený článek:  Přestat s kouřením vyžaduje pevnou vůli. Odvykání podpoří také známá bylinka

Jestli máte doma tenisový míček, můžete si několik minut denně házet nohama. Zvedat ze země holýma nohama můžete také kapesník, to vyzkoušejte minimálně dvacetkrát. Pokud vám takové cvičení nebude stačit, můžete si udělat několik dřepů nebo si stoupat na prsty s rukama opřenýma o zeď. Poté se pomalu spouštějte na paty. Takovým cvičením snadno dostanete prsty do formy a v botách na podpatku nebudou tolik trpět.

Zdroj: https://strivept.ca/how-to-wear-high-heels-without-pain/