Pohroma kuchyní i šatníku: moli dokážou napáchat skutečnou spoušť, i jeden motýlek znamená problém

Moli bývají jedním z nejnenáviděnějších druhů hmyzu, který můžeme mít v domácnosti. Nejen že mohou zničit naše zásoby v komoře, ale mohou poškodit také oblečení v šatníku. Nejen moli, i jejich larvy dokážou být nebezpečné. Přenášejí mnoho patogenů, které poškozují naše zdraví.

Nepříjemný hmyz

Činnost tohoto hmyzu bývá nejčastější na jaře. Přítomnost ale nebývá vždy zřejmá, protože ze svých úkrytů, které mají v našich potravinách nebo oblečení, vylétávají až večer. Do našich domovů se mohou dostat spolu s potravinami, které si přineseme domů z obchodu. Mohou se ukrývat v kroupách, těstovinách nebo mouce. Také se mohou ukrývat v zakoupeném oblečení. Dostat se k nám mohou snadno i od sousedů nebo z větracích šachet.

Doporučený článek:  Sůl se vypořádá s odolnými skvrnami, hodí se také do myčky

Dospělí jedinci, kteří se živí potravinami, nejsou větší než jeden centimetr. Na konci křídel mají hnědé nebo šedé zbarvení. Moli, kteří ničí oblečení mají podobnou velikost, ale mají bílé zbarvení a hlavu pokrytou jemnými chloupky. Lépe je poznáte však podle jejich práce. Larvy potravinových molů zanechávají malé pavučiny. Moli, kteří škodí našemu oblečení, se nejčastěji skrývají v přírodních materiálech, jako jsou vlna a kožešina, které bývají často vespod šatníku.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak je účinně odstraníme

Při invazi potravinových molů, musíte nejprve zkontrolovat všechny potraviny a najít příznaky existence tohoto hmyzu. Všechny napadené potraviny musíte vyhodit. Kuchyňské skříňky je třeba vymýt. Pro dezinfekci použijte roztok vody a octa v poměru 1 : 1. Pokud při třídění šatníku narazíte na moly, vytřeste za slunečného počasí veškeré oblečení na balkoně a pořádně ho nechte vyvětrat. Pokud je to potřeba, raději jej i vyperte. Následně omyjte skříně stejným roztokem jako u potravinových molů.

Doporučený článek:  Šťáva ze syrových brambor posiluje imunitu a podporuje detoxikaci

Po takovém útoku je dobré se následně bránit, aby k nám tito škůdci již nezavítali. Na pomoc vám mohou přijít různé přírodní produkty. Na potravinové moly dobře funguje například bobkový list, citrusové slupky, ocet a esenciální oleje. Z esenciálních olejů bude nápomocný levandulový, citrónový, vanilkový a hřebíčkový. Šatník zase ochrání naftalen, kaštany, máta, šalvěj, levandule a také levandulový olej.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-moths