Pouhé umytí nestačí. Nebezpečné pesticidy je nutné z ovoce a zeleniny dostat jinak

Na koupeném ovoci nebo zelenině sice nejsou vidět, ale jsou tam. Zdraví nebezpečné pesticidy mohou ublížit našemu tělu, ale vyskytují se velmi často. Člověk by měl denně sníst až půl kilogramu zeleniny, většinou ale nemáme přístup k někomu na zahrádku, abychom produkty získali skutečně čerstvé. Pesticidy z obchodů mohou našemu tělu ovšem uškodit a my si povíme, jak se jich co nejrychleji zbavit a zeleninu si vychutnat.

Pesticidy patří mezi syntetické látky

Pesticidy slouží k ochraně ovoce nebo zeleniny, které mohou napadnout škůdci nebo plísně. Slouží nejen k ochraně rostlin, ale také hospodářských zvířat. Používají se tedy k odstranění škůdců, ale mohou napáchat škody také v našem těle. I když už se pomalu opouští od použití těchto látek, které mohou být přírodního či syntetického typu, ještě pořád se najdou firmy, které je používají.

Doporučený článek:  Po bodnutí komárem uleví domácí prostředky

Pro lidské tělo jsou nebezpečné, navíc se lehce dostanou do vzduchu nebo vody, kterou kontaminují. Vydrží pak velmi dlouho přítomné a jen tak se jich nezbavíte. Přírodní pesticidy jsou živé organismy, které bojují také proti hmyzu a chorobám. Ty už ale nenajdete v takovém množství jako dříve. Asi nejsnazším způsobem, jak je odstranit, je omýt ovoce nebo zeleninu pod tekoucí vodou. Existují pak ještě další dva způsoby.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak z ovoce dostat pesticidy?

Pesticidy se ve vodě nerozpouštějí, takže jestli kousky ovoce opláchnete pod vodou, dostanete dolů maximálně 20 % z nich. Existují ale prostředky, jak se jich zbavit v mnohem větším množství a konzumace ovoce nebo zeleniny tak bude bezpečnější. Můžete je například na pár minut namočit do vody s octem. Ten působí antibakteriálně a pesticidy zničí. Poté opláchněte ovoce pod vodou a můžete jíst.

Doporučený článek:  Čtyři metody, jak odstranit žvýkačku nalepenou na oblečení

Další možnost je smíchat jedlou sodu s vodou a do této směsi namočit ovoce na celých 15 minut. Že obsahuje pesticidy, poznáte podle zakalené vody a mastných oček na hladině. I v tomto případě ovoce opláchněte pod čistou vodou. Zbavíte se tak až 95 % bakterií.

Zdroj: https://www.goodnet.org/articles/5-super-simple-ways-to-get-pesticides-off-your-produce