Pravidelná péče udrží sprchový závěs hygienicky čistý

Koupelna je jednou z místností v domě nebo bytě, kde hrozí zvýšené riziko výskytu bakterií a plísní kvůli obecně vyšší vlhkosti vzduchu. Vedle vybavení nebo předložek je to právě koupelnový závěs u vany či sprchového koutu, v němž se během užívání usazují nečistoty, prach a také nežádoucí mikroorganismy vlivem vhodného prostředí. Z tohoto důvodu je nutné koupelnový závěs pravidelně čistit odpovídajícím způsobem. Jak na to?

Preventivní údržba koupelny

Aby závěs i celé prostředí koupelny vydržely déle nezávadné, je nutné se zaměřovat nejen na pravidelnou údržbu povrchů, ale také na správný odvod vlhkosti z místnosti. Veškeré omyvatelné povrchy v koupelně byste měli pravidelně častit, aby na nich nedocházelo k usazování vodního kamene, který je pro bakterie živnou půdou. Důležité je proto i odstraňování usazenin z obkladů a vybavení a vytírání podlahy zejména v případě jejího navlhnutí při užívání koupelny. Po koupání nebo sprchování byste také měli koupelnu vždy vyvětrat, buď otevřením dveří, nebo zapnutím větráku.

Doporučený článek:  Při oteklých nohách uleví levandule nebo extrakt z kaštanu
Zdroj obrázku: Freepik

Čištění koupelnového závěsu

Způsob čištění koupelnového závěsu závisí především na materiálu, ze kterého je vyroben. Zásadní rozdíl spočívá v tom, zda se jedná o závěs vyrobený z polymerní fólie, či tkaniny. Čištění by mělo být prováděno minimálně jednou měsíčně.

Čištění polymerního závěsu

Máte-li doma koupelnový závěs z polyesteru nebo PVC, je vhodné jej čistit octem, který rozpustí usazeniny. Ocet se na závěs aplikuje po obou stranách houbou nebo kartáčem, nechá se působit a poté se jednoduše omyje. Pokud je závěs výrazně znečištěný, lze jej vyprat v pračce na nízkou teplotu, případné plísně pomůže odstranit několik lžiček jedlé sody, které stačí přidat k pracímu prášku.

Doporučený článek:  Úrodu před slimáky ochrání vaječné skořápky
Zdroj obrázku: Freepik

Čistění bavlněného závěsu

Na bavlněné závěsy se používá mýdlová voda. Čištění se provádí obdobně jako u polymerních závěsů – ošetřením a omytím. Více znečištěné závěsy je možné vyprat v pračce (až na 60 °C), k prášku je vhodné rovněž přidat jedlou sodu. Prevencí výskytu plísní je namočení závěsu před vyvěšením do solného roztoku nízké koncentrace.

Zdroj: https://www.mollymaid.com/cleaning-tips/bathrooms/shower-curtain-cleaning/