Před zimou potřebují stromy na zahradě pořádnou výživu. Odolají pak i největšímu mrazu

Na podzim musíme na zahradě i v sadu provést mnoho nezbytných činností. Hnojení stromů patří rozhodně mezi ně. Díky tomu zajistíme stromům (i jiným rostlinám) dost síly a živin, aby přežily tuhou zimu. Jak a čím byste to měli udělat, abyste na jaře získali nejzdravější, největší a nejkrásnější stromy? Poradíme vám.

Draslík je na podzim nejdůležitější prvek

Nedostatek draslíku je pro ovocné i okrasné stromy během zimy nejhorší. Trpí jím hlavně mladé stromky, které nemají dostatečný kořenový systém. Projevit se může menšími plody, ale také nižší odolností vůči mrazu v zimě nebo suchu v létě. Navíc budou stromy zbytečně náchylné vůči škůdcům a chorobám. V každém případě byste měli draslík rostlinám doplnit.

Doporučený článek:  Listy z rajčat nemusí skončit na kompostě. Za dva týdny z nich vznikne výjimečně účinné hnojivo

Mezi další prvky, které jsou na podzim velmi důležité, patří fosfor a hořčík. Dusíku se na podzim vyhýbejte, stejně jako vícesložkovým hnojivům. Ke zdravým a velkým stromům vám to nepomůže. Když dodržíte toto základní pravidlo, můžete se těšit na statné stromy. Draslíkem a fosforem můžete hnojit jednorázově, protože v půdě zůstávají po dlouhou dobu.

Zdroj obrázku: Freepik

Proveďte hnojení správně

Při hnojení je důležité myslet na jednu věc. Je třeba hnojivo aplikovat rovnoměrně. Při jednotlivých stromech musíte ale myslet na to, že kořenový systém je většinou stejně velký jako koruna daného stromu. Pokud rozmístíte hnojivo jen kolem kmene, hnojivo nebude mít prakticky žádný účinek. Na toto zlaté pravidlo proto nikdy nezapomínejte!

Doporučený článek:  Nakrmte svou zahradu. Díky dvěma surovinám z kuchyně porostou rostliny jako o závod

Jak se liší hnojení podle druhů stromu?

Jehličnaté stromy potřebují na podzim hořkou sůl. Okrasné stromy a keře vyžadují více draslíku a fosforu. Ovocné stromy byste měli hnojit od poloviny října do listopadu. Nejlepší jsou přírodní hnojiva, která obsahují draslík, fosfor a hořčík. U ořešáku můžete použít také vápno, které mu pomůže při vytváření skořápek během další sezóny.

Zdroj: https://www.druidtreeservicenashvilletn.com/3-steps-for-fertilizing-your-trees-this-fall