Přesazování rostlin je snadné a zvládne ho každý. Stačí pamatovat na několik pravidel

Na přesazování květin není nic složitého. Stačí vhodná zemina, květináč a chvilka času. Aby byly rostliny po přesazení bujné a krásně nám kvetly, musíme dávat pozor na pár důležitých faktorů u přesazování. Jak se ukazuje, mnoho lidí totiž dělá zásadní chyby. Vyvarujme se jich a dopřejme tak rostlinám to nejlepší. Určitě se nám odmění. Jaké jsou nejčastější chyby při přesazování květin?

Nejlepší doba pro přesazení

Pokud chcete, aby rostliny kvetly, měli byste jim měnit květináč pravidelně. Nejvhodnější doba pro přesazení rostlin je brzy na jaře. Příroda v tu dobu začíná ožívat a květiny se probouzejí po dlouhé, namáhavé zimě. Rostlinu vždy přesazujte do většího květináče. Květina ze staré hlíny časem spotřebuje veškeré živiny, a tak je vhodné použít nový substrát.

Doporučený článek:  Tipy, jak chránit své věci před zloději na hotelovém pokoji

Pro přesazení volíme vhodný substrát dle druhu rostliny. Mladé rostliny se doporučuje přesazovat každý rok a ty starší je vhodné přesazovat přibližně jednou za dva až tři roky. U velkých pokojových rostlin i několik metrů se časté přesazování nedoporučuje. U takovýchto rostlin je vhodné zeminu doplňovat.

Obecně platí, že nejvhodnějším obdobím pro přesazování pokojových rostlin je období března až dubna. Vhodné je si nastudovat jednotlivé pokojové rostliny a držet se doporučení dle druhu. K práci s rostlinami může pomoci také lunární kalendář. Podle něho se doporučuje přesazování rostlin v období od úplňku do novolunní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat, že rostlina potřebuje přesadit?

Existují faktory, které na rostlině můžeme vypozorovat. Rostliny tedy přesadíme, když:

  • kořeny vyrůstají z otvorů na dně květináče,
  • po vyjmutí z obalu zjistíme, že kořeny nemají dostatek prostoru,
  • dochází ke ztrátě listů nebo jejich žloutnutí.
Doporučený článek:  Se správnými prostředky budou skvrny na koberci minulostí

Vhodné také je přesadit nově zakoupené rostliny ihned, jakmile si donesete rostlinu domů. Půda z obchodu může být velmi chudá na živiny. Rostlině také prospěje, když ji přesadíte do květináče, který má na dně otvory.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/plant-care-repotting