Proti plísni v domácnosti lze zakročit octem, jedlou sodou nebo peroxidem vodíku

Plíseň na stěnách, v koutech nebo ve sprchové kabině ohrožuje zdraví všech členů domácnosti. Poškozuje dýchací a trávicí systém a může přispět k rozvoji rakoviny. Houby se rády objevují na místech, která jsou vlhká, teplá a nemají přístup k čerstvému ​​vzduchu. Naštěstí nic nestojí v cestě jejich odstranění přírodními nebo chemickými prostředky.

Škodlivost plísně

Přítomnost plísní v domě velmi ovlivňuje naše zdraví. Způsobuje problémy na straně dýchacího a trávicího systému. Kromě toho jsou houby karcinogenní a otrava plísněmi způsobuje řadu neurologických příznaků. Hlavním úkolem je odstranit zdroj tvorby plísní v bytě, který je výsledkem vlhkosti. Příčinou může být špatně fungující větrání nebo příliš utěsněné okno. Výpary nenajdou žádný vývod, takže vlhkost zůstává uvnitř a to poskytuje ideální podmínky pro rozvoj plísní.

Doporučený článek:  Po napadení počítače virem je nezbytné postupovat podle doporučených kroků

Plíseň nejčastěji vzniká na stěnách, spojích nebo ve sprše. V každém z těchto míst můžete houby odstranit stejnými prostředky. Než sáhnete po chemických roztocích, zvažte možnost použití domácích receptů. Nejlepší bude v tomto případě fungovat jedlá soda, ocet nebo peroxid vodíku. Jedná se o přírodní, ekologické a šetrné způsoby a nezatíží ani vaši peněženku. Když nepomáhají žádné přírodní prostředky, měli byste sáhnout po chemických přípravcích dostupných ve specializovaných prodejnách.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí prostředky na plísně

Ocet důkladně dezinfikuje povrchy, odstraňuje plísně a bakterie. Směs na bázi octa můžete připravit směsí vody a octa v poměru 2 : 1, kterou nalijete do láhve s rozprašovačem. Potom směs důkladně promíchejte, láhev protřepejte a rovnoměrně nastříkejte po napadené ploše. Nechte několik hodin působit a poté odstraňte plíseň hrubou houbičkou. Nezapomeňte zajistit správnou cirkulaci vzduchu v místnosti kvůli silnému zápachu octa.

Doporučený článek:  Bílé tenisky zazáří čistotou díky jedlé sodě, zubní pastě nebo mýdlu

Druhým způsobem je použití jedlé sody, která má mírně abrazivní účinek, a to pomůže při odstraňování houby. Rozpusťte tři polévkové lžíce sody ve sklenici vody a poté směs nalijte do láhve s rozprašovačem. Nastříkejte na povrch a nechte působit několik minut. Následně odstraňte zbytky vlhkým hadříkem. Spolehlivým způsobem je i použití peroxidu vodíku. Ten se vyrovná s houbami a bakteriemi, navíc je to přírodní bělicí produkt. Nejlepší je zásobit se peroxidem vodíku v láhvi s rozprašovačem, abyste si usnadnili práci. Stačí rovnoměrně nastříkat povrch pokrytý houbou a nechat tři hodiny působit. Povrch poté vyčistěte houbičkou.

Zdroj: https://www.cdc.gov/mold/faqs.htm, https://health.ri.gov/healthrisks/mold/, https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27379221/black-mold-removal/, https://www.healthline.com/health/does-vinegar-kill-mold, https://www.chemicalsafetyfacts.org/chemicals/hydrogen-peroxide/