Příliš velká vlhkost vede k problémům, které nikdo nechce zažít. Bojujte s ní včas

Lidé si nejčastěji spojují vlhkost v domech s kuchyní a koupelnou. Avšak tento problém může postihnout celý náš domov. Vlhkost v domě lze zpozorovat různými způsoby. Nejlepší však je těmto problémům předcházet preventivními opatřeními.

Vlhkost je náš stálý společník

Důležité je vědět, kdy je vlhkost škodlivá a kdy ne. Hladinu vlhkosti lze kontrolovat přístrojem zvaným hygrometr, který vám přesně indikuje úroveň vlhkosti vzduchu. Ideální hladina je kolem 45–60 procent. Samozřejmě vlhkost můžete zpozorovat i jinými způsoby, například podle zamlžených oken nebo zrcadel. Vlhkost může způsobit, že budete prádlo pověšené na sušáku v místnosti sušit déle, a také se může stát, že z něj budete cítit zvláštní zatuchlinu.

Doporučený článek:  Domácí prostředky na obličej, které nezatíží vaši peněženku ani životní prostředí

Příčiny zvýšené vlhkosti mohou být různé. Nemusí se nacházet pouze ve starých domech, může se objevit také v moderních stavbách. Důvodem jsou chyby v konstrukci nebo nedokonale provedené izolaci. Vlhkost se zvyšuje také častým vařením a praním. Proto se nejčastěji projevuje v koupelnách a kuchyních. Vlhkost se může vyvinout neočekávaně a být zpočátku neviditelná. Jejím hlavním důsledkem je vznik plísně, kterou na stěnách nevidí nikdo rád.

Zdroj obrázku: Freepik

Čerstvý vzduch, největší pomocník

Vlhkosti můžete předcházet častým větráním, a to v každém ročním období. Větrání nemusí trvat dlouho, ale mělo by se pravidelně opakovat. Dobré je také mít v domě přiměřenou teplotu. Nefunkční topení může v tomto případě nadělat velkou škodu. Pokud už máte vlhčí prostředí, pomoci vám mohou i určité pokojové rostliny, které dobře slouží jako pohlcovače vlhkosti. Například takový břečťan nebo různé druhy kapradin. Pokud ale potřebujete něco silnějšího, existují i ​​speciální absorbéry vlhkosti.

Doporučený článek:  Jaké klávesové zkratky byste měli bezpodmínečně znát

Pokud vám však nic z toho nepomůže nebo jste vlhkost nestihli zaznamenat a na stěnách se vytvořila plíseň, musíte jednat rychle. Většinou se plíseň vytvoří jen na povrchu stěn a tam se jí zbavíte díky různým prostředkům, které jsou dostupné na trhu. Ale můžete použít i lihový ocet, který je stejně účinný, ale nezpůsobuje podráždění po vdechnutí. Samozřejmě existují i ​​horší případy než jen povrchová plíseň, se kterou je už třeba bojovat větší silou. Takže je lepší se snažit takovým problémům předcházet.

Zdroj: https://www.idealhome.co.uk/diy-and-decorating/how-to-get-rid-of-damp-185033