Šetřit s elektřinou je třeba rozumně. Neustálé zhasínání světel nebývá nejlepší cestou

Zhasnutí světel nebo vypínání vody jsou jednoduchými způsoby, jak ušetřit nejen peníze, ale také své nervy a přírodu. Jak je to ale se světlem, pokud jdeme do místnosti, odejdeme z ní a po chvíli se zase vrátíme? Vyplatí se světlo zhasínat, nebo je lepší ho nechat svítit? Možná bude pro někoho výsledek překvapivý, ale častým zhasínáním toho moc neušetříte. Pojďme se na tento problém podívat blíže.

Určitě znáte, když se pořád zhasíná

Už jako malé děti jsme neustále poslouchali, že musíme po každém odchodu z místnosti zhasnout. Bylo jedno, jestli jsme se tam po několika vteřinách vrátili, zhasnout se muselo pokaždé. Je ale dokázané, že co se týče šetření, není to dobrý nápad. Všichni přitom říkají, že při odchodu z místnosti zhasnou. Jak to tedy je ve skutečnosti?

Doporučený článek:  Jaké klávesové zkratky byste měli bezpodmínečně znát

Vyplatí se zhasnout světlo, i když jdeme pryč jen na několik vteřin? Jdete si pro čaj, nabíječku, potřebujete rozsvítit? Mýtus, který dnes a denně můžete vidět, říká, že pokud opustíte místnosti na více než pět minut, vyplatí se světlo zhasnout. Energii totiž potřebuje zářivka už na samotné rozsvícení. Je to ale opravdu jen mýtus.

Zdroj obrázku: Freepik

Světlo vypínat nemusíte

Žárovky se potřebují zahřát hned po rozsvícení, abyste jejich energii pak mohli využívat co nejefektivněji. Spotřebují pak více energie, než když necháte světlo svítit delší dobu a vůbec ho nezhasínáte. Záleží na typu žárovky, protože dnes už najdete v obchodech takové množství, že si sotva vyberete. Samozřejmě je důležité kupovat takové, které šetří energii.

Doporučený článek:  Přírodním vůním se nevyrovná žádný chemický osvěžovač. Z nespočtu možností si vybere každý

Pokud tedy jdete z místnosti do místnosti a víte, že se tam za několik vteřin vrátíte, rozhodně se nevyplatí zhasínat. Během pár sekund se totiž žárovka musí zhasnout a po chvíli zase rozsvítit, čímž se ničí nejen samotná zářivka, ale hlavně tím utrácíte spoustu energie, kterou byste mohli využít jinde.

Zdroj: https://www.takecontrolandsave.coop/welcome-to-our-blog/posts/2021/july/how-much-energy-does-turning-off-the-lights-save/