Připravte se na zimní lyžování už nyní. Tělo dostane do kondice cvičení i správný jídelníček

Zimní lyžování je spojeno s velkým energetickým výdejem, možnými úrazy a rizikem prochladnutí. Zejména pokud tento sport pěstujeme jen rekreačně a nepravidelně. Pokud se na několikadenní fyzickou námahu správně nepřipravíme, můžeme si přivodit zranění a nemoci. Na co byste neměli před lyžovačkou zapomínat?

Začněte cvičit

Lyžování vyžaduje hodně úsilí, ale také zručnost. Pokud se žádnému sportu nevěnujete pravidelně a ani necvičíte, rychle vás začnou bolet svaly. Jak tomu předejít? Zhruba tři týdny před plánovanou dovolenou začněte posilovat ty části těla, které budou při lyžování vystaveny nejvyšší zátěži. Jedná se především o nohy, které procvičíte běháním, plaváním a cvičením v posilovně.

Doporučený článek:  Dva bílí zabijáci číhají i tam, kde je nikdo nečeká. Pro srdce představují skutečné riziko

Důsledkem toho, že budete trávit několik hodin denně na sjezdovce, může dojít k prochlazení organismu a k nemocem. I tomu lze předejít, a to jednak posílením imunity před lyžováním, jednak vhodným oblečením. Vitamín D podpoří imunitní systém nejvíce. Jeho bohatým zdrojem jsou vejce, mléčné výrobky, rostlinné oleje a játra. Zařaďte je proto do jídelníčku už několik týdnů před plánovanou lyžovačkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Doplňujte kalorie

Cvičení a sportování má za následek ohromný kalorický výdej, který byste měli doplnit. A to i v případě, že se snažíte zhubnout. Dodržujte dietu, která vám pomůže získat ztracené kalorie zpátky. Co by takové menu mělo obsahovat? V první řadě dostatek ovoce a zeleniny, které jsou zdrojem vitamínů a minerálů. Dále jezte potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu, například libové maso a ryby.

Doporučený článek:  Dovolená u vody nekončí vždy šťastně. Největší chyby lidé stále opakují

Naopak se vyhněte prázdným kaloriím, tedy sladkostem a syceným nápojům. Rovněž pamatujte na hydrataci, měli byste vypít asi osm sklenic vody denně. Dietu nasaďte ještě před lyžováním, aby tělo mělo čas si zvyknout. V neposlední řadě nezapomínejte na pravidelný spánek, během kterého se tělo regeneruje. Spěte pravidelně a dostatečně dlouho každou noc.

Zdroj: https://www.chillfactore.com/news/how-do-i-prepare-my-body-for-skiing/