Správně utěsněná okna udrží teplo tam, kde má být, a sníží zbytečné náklady navíc

Okny v zimě uniká teplo a v létě máme přehřáté podkroví, což se zvlášť hodí pro věšení prádla. Nikdo nechce topit pánubohu do oken, ale kolikrát to není úplně jednoduché. Starší okna mají horší tepelně izolační vlastnosti.

Proto se přes okna dávají žaluzie nebo rolety a závěsy, které nejenže pomáhají udržet více tepla v domácnosti, ale také odhlučňují a chrání nás před svitem pouličních lamp. Jak zatěsnit okna cenově dostupným způsobem anebo zajistit co nejlepší odizolování bydlení?

Doporučený článek:  Ocet je univerzální čistič, který si oblíbily hospodyňky po celém světě. Některé povrchy však může zničit

Výměna těsnění profukujících oken

Nejčastěji protahuje mezi okenním křídlem a rámem. Na okna se používají samolepicí gumová těsnění, na balkonové nebo vchodové dveře PUR pěna. Gumová těsnění dáváme mezi okenní křídlo a rám, nicméně se tento způsob může různými typy oken lišit.

Zdroj obrázku: Freepik

Reflexní roleta na okna

Trápí vás špatná izolace okenních skel, zamrzání oken nebo chcete najít způsob, jak co nejvíce zabránit tepelnému úniku okenních skel? Nabízí se obyčejná aluminiová fólie anebo samolepicí pásky či tužší fólie namotané na kotouči, vyztužené mřížkou i nevyztužené.

Doporučený článek:  Rýhy na nábytku mohou zmizet jako mávnutím kouzelného proutku. Dřevo bude znovu jako nové

Jedno z řešení je jednoduše nalepit alobal z vnější strany obrácené k oknu na rolety. Zpočátku to nepůsobí nijak neobvykle, později alobal stahováním a roztahováním rolet popraská a působí to poněkud neesteticky. Svůj účel však splní a účinně udrží v místnosti požadovanou teplotu.

Dalším řešením je použít fólie na okna. Čím silnější vrstvu dáme, tím větší izolační účinky bude mít. Možná je jen otázkou času, kdy se na trhu objeví rolety zadržující teplo. Proč patří hliník mezi nejpoužívanější materiály?

Doporučený článek:  Jak si dokonale složit oblečení, aby se v kufru nepomačkalo?

Význam hliníku pro bydlení

  • Dokáže nahradit až 5 cm montážní pěny.
  • Odráží až 95 % tepla zpátky a eliminuje dopad ultrafialového záření.
  • Snižuje náklady na vytápění domácnosti.
  • Brání prostupu vlhkosti.
  • Má dlouhou životnost a je levný.
Zdroj: https://www.move.org/5-ways-insulate-apartment-windows-winter/