Zahradní maliny ohrožuje několik častých škůdců

Maliny jsou zdravé a neuvěřitelně chutné. Právě proto si je mnoho lidí pěstuje na zahradě. Na pěstování nejsou extrémně náročné, ale musíte o ně samozřejmě pečovat. Díky tomu získáte velké a husté keře plné sladkých plodů. Dnes se podíváme na škůdce, kteří jsou pro maliníky charakterističtí, a poradíme vám, co s nimi můžete dělat.

Mšice a housenky na malinách

Mšice jsou malí škůdci, kteří vysávají šťávu z rostlin. Tím jim vezmou živiny a jako následek přijde zkroucení listů malin. Kvůli tomu budete mít mnohem nižší úrodu a rostliny mohou úplně uhynout. Léčba je náročná, ale existuje. Poškozené výhonky pravidelně odstraňujte a postříkejte maliny postřikem proti mšicím. Jinak přijdete o celé rostliny.

Doporučený článek:  Vyberte si džíny, které vám budou nejlépe sedět!

Housenky milují listy maliníku. Na jaře se mohou objevit blízko listů a poupat malin. Živí se také listy srolovanými do trubičky. Housenky listy škrábou a vytváří v nich otvory. To negativně ovlivňuje proces růstu maliníku. Likvidace je nejlepší ještě předtím, než se housenky vůbec vylíhnou. V obchodě najdete postřik, který vám s tímto problémem pomůže.

Zdroj obrázku: Freepik

Svilušky

Svilušky na malinách jsou velmi běžné. Je známo, že napadají na 180 druhů ovoce a zeleniny. Jestli se na malinách objevily malé žluté listy, které postupně padají, máte na malinách svilušky. Tento škůdce se živí šťávami z listů a také na ně klade vajíčka. Svilušky jsou velmi malé, ale dokážou napáchat obrovskou škodu. Pro boj s nimi použijte postřik na malinové škůdce. Doporučuje se abamectin.

Doporučený článek:  Odvzdušnění radiátoru předejde zbytečným nákladům. Jednoduchý postup zvládne úplně každý

Další škůdci

Další problém pro maliny představuje kvetovka jahodová. Jde o černého brouka, který klade vajíčka do poupat. Larvy se poté živí pupeny a negativně ovlivňují plodnost keře. Malinovník plstnatý je malý hnědý brouk, který se živí listy, tyčinkami a spodní částí květů malin. Oba druhy hmyzu odstraníte pomocí postřiku. Budou na ně fungovat i prostředky proti mšicím nebo housenkám.

Zdroj: https://www.gardenfocused.co.uk/fruitarticles/raspberries/raspberry-pest-disease.php