Šetřit s vodou je snadné. Jednoduché triky a změny návyků ušetří ročně tisíce korun

Zvýšit úsporu vody není až tak složité, jak by se mohlo zdát. Pokud budete dodržovat následující jednoduché tipy, pak se vaše spotřeba vody razantně sníží. Změnou svých návyků a investováním do lepšího vybavení můžete měsíčně ušetřit nemalou částku, kterou jinak vydáte za spotřebu, likvidaci odpadních vod a ohřev vody.

Dejte si sprchu místo vany

Nejvíce vody spotřebujeme zpravidla na činnosti spojené s osobní hygienou. Podle různých odhadů koupání a mytí „spolkne“ 25 až 40 % celkové spotřeby vody. Největším žroutem vody je vana. Na jednu koupel spotřebujeme 120 až 150 litrů vody, zatímco během desetiminutového sprchování spotřebujeme jen 30–40 litrů, tedy třikrát až čtyřikrát méně. Kdyby se tedy ve čtyřčlenné rodině koupali denně všichni členové, spotřebovali by 18 000 litrů vody měsíčně.

Doporučený článek:  Správně utěsněná okna udrží teplo tam, kde má být, a sníží zbytečné náklady navíc

Během minuty se z otevřeného kohoutku vylije 6 až 10 litrů vody. Proto se rozhodně nevyplatí nechávat vodu téct během čištění zubů nebo během holení. Čtyřčlenná rodina takto může ušetřit každý den až 110 litrů vody. Naučte proto kohoutky zavírat všechny členy domácnosti. Pokud máte problém s kapajícím těsněním kohoutku, rozhodně opravu neodkládejte. Pokud kupujete novou baterii, všímejte si, zda je opatřená perlátorem.

Zdroj obrázku: Freepik

Pořiďte si myčku

Vyplatí se také investovat do myčky, pokud doposud nádobí myjete ručně. Sníží se tím účty za vodu, ale také enormně ušetříte čas. Na ruční mytí nádobí spotřebujeme až 40 litrů vody, zatímco myčky během jednoho cyklu spotřebují pouze 8–10 litrů. Během tohoto cyklu zvládnou umýt zhruba tucet sad nádobí.

Doporučený článek:  Jak si vyrobit závěs na zlomenou ruku ze šály?

Když se chystáte prát prádlo, naplňte pračku tak, jak to její buben a prací cyklus dovoluje. Zařízení tak totiž spotřebuje mnohem méně vody, než když je buben pračky poloprázdný. Také pamatujte na častou výměnu těsnění a na opravy splachovací nádrže. Neustálým odkapáváním vody totiž zbytečně vyplýtváme až 15 % celkové spotřeby vody.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml